Sözcü Plus Giriş

DGS nedir? DGS’ye kimler girebilir?

Matematik geometri sayısal mantık paragraf ve sözel mantıktan oluşan Dikey Geçiş Sınavı yani kısaltılmış adı ile DGS nedir? Kimler bu sınava girebilir? Merak edilen tüm detaylar haberimizde...

09:00 -
DGS nedir? DGS’ye kimler girebilir?

Bir meslek yüksek okulu veya açık öğretim ön lisans programından mezun olanların girdiği DGS nedir? Kimler bu sınava girebilir? İşte bilinmesi gerekenler…

DİKEY GEÇİŞ SINAVI (DGS) NEDİR?

Dikey Geçiş Sınavı, 2000 yılından bu yana meslek yüksekokulları ile açıköğretim ön lisans programlarından mezun olan öğrencilerin örgün öğretim lisans programlarına geçiş yapmaları için Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan sınavdır.

ösym sözcü ile ilgili görsel sonucu

2019 yılı DGS sınavı 30 Haziran 2019 tarihinde düzenlenecek ve sonuçlar 25 Temmuz 2019 tarihinde açıklanacak. DGS başvuruları 26 Nisan ve 8 Mayıs 2019 tarihleri arasında yapılabilecek. DGS geç başvuru tarihi 21 Mayıs 2019 saat 23:59 olarak açıklandı.

DGS sınavında adaylara yönelik sayısal ve sözel bölümlerden oluşan bir yetenek testi uygulanacak ve her test 120 sorudan oluşacaktır. Sınav 150 dakika sürmektedir. Sınav saati, kılavuz içerisinde açıklanacak. Sınavda 15 dakika kuralı uygulanacak.

KİMLER DGS’YE GİREBİLİR?

Sınava, bir ön lisans programlarından mezun adaylar başvurabilir. Son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olan adaylar da sınava başvurabilir.

İLGİLİ HABERÖSYM ödemeleri hangi bankalara yapılıyor?ÖSYM ödemeleri hangi bankalara yapılıyor?
Son güncelleme: 07:52 08.05.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more