Sözcü Plus Giriş

DGS sonuç sorgulama için gözler ÖSYM sayfasında! DGS sonuçları açıklandı mı?

ÖSYM Dikey Geçiş Sınavı (DGS) sonuçlarını bugün açıklayacağını duyurdu. Üniversitelerin önlisans programlarından lisans programlarına geçiş yapmak isteyen adayların katıldığı DGS’de soru ve cevaplar açıklandı, şimdi sıra sınav sonuçlarında. Dikey Geçiş Sınavı (DGS) sınavı yapıldıktan sonra tercih telaşı başlar. Sınavda bilgisini sınayan adaylar sonuçların açıklanması ile ne kadar puan aldıklarını öğrenirler. Alınan puan ve okul kontenjanları da göz önünde bulundurularak ilgili okulların bir önceki yıl en az ve çok kaç puanla öğrenci aldığına bakmak faydalı olacaktır. Hedeflenen okulları incelerken sınavdan alınan puan belli olduğu için gerçekçi tercih yapmak önemlidir. Peki DGS tercihleri nasıl yapılır? DGS tercih kılavuzuna nasıl ulaşılır?

Sozcu.com.tr
09:14 -
DGS sonuç sorgulama için gözler ÖSYM sayfasında! DGS sonuçları açıklandı mı?

ÖSYM yaptığı duyuruda DGS sonuçlarının bugün açıklanacağını duyurdu. Sınav sonuçları ÖSYM sonuç sayfasından üzerinden sorgulanabilecek. DGS tercihi yaparken ilk adım DGS tercih kılavuzunu detaylıca incelemek olmalıdır. DGS tercih kılavuzu, taban puanları dikkatle incelendikten sonra okul tercihi yapılmalıdır. Adaylar yükseköğretim lisans programları tercihlerini yaparken, tercih süresince ÖSYM’nin internet adresinden yayımlanan Tablolar’dan faydalanabilir. Ayrıca ÖSYM’nin açıklamasına göre; ‘Açık öğretim lisans programlarına yerleştirme yapılabilmesi için bu programların da tercih listesinde yer alması zorunludur’ Peki DGS tercihleri ne zaman ve nasıl yapılır?

2019 DGS SONUÇLARI SORGULAMA EKRANI

DGS 2019 SORU VE CEVAPLARI

DİKEY GEÇİŞ YAPILABİLECEK LİSANS PROGRAMLARI

DGS TERCİH KILAVUZU

NOT: 2019 tercih kılavuzu DGS sınav sonuçlarının açıklanmasından sonra ÖSYM’nin internet sitesinde yayınlanacaktır.

DGS TERCİHLERİ NASIL YAPILIR?

DGS tercihleri ÖSYM’nin aday işlemleri sayfasından yapılır. Kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapılarak ilk adım aşılır. Şifrenin unutulması durumunda e Devlet bilgileriniz ile sisteme giriş yapabileceğinizi unutmayın.

DGS TERCİH SAYFASI

DGS TERCİHLERİ NE ZAMAN?

DGS sınavı, 30 Haziran 2019 tarihinde yapıldı. DGS sınav sonuçları, 25 Temmuz 2019 tarihinde açıklanacak. Sonuçların açıklanmasından sonra ÖSYM tarafından tercih kılavuzu yayınlanacak ve yeni eğitim öğretim yılı başlamadan tercihler yapılacak.

Son güncelleme: 13:16 25.07.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more