KPSS ortaöğretim puan hesaplama nasıl yapılır? KPSS lise puanı hesaplama…

ÖSYM tarafından gerçekleştirilen KPSS Ortaöğretim/Lise sınavında Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinde toplam 120 soru sorulmaktadır. Testlerde yapılan her 4 yanlış cevap 1 adet doğruyu götürmektedir. Lise mezunu vatandaşlara yönelik düzenlenen KPSS Ortaöğretim/Lise puan hesaplamaları ile ilgili merak edilen ve bilinmesi gerekenleri sizler için haberimizde derledik... KPSS ortaöğretim puan hesaplama nasıl yapılır? İşte cevabı...

KPSS ortaöğretim puan hesaplama nasıl yapılır? KPSS lise puanı hesaplama…

KPSS Ortaöğretim/Lise Puanının (KPSSP94) nasıl hesaplanacağı ile ilgili detayları haberimizde bulabilirsiniz. İşte KPSS ortaöğretim puan hesaplama nasıl yapılır? sorusunun cevabı…

KPSS ORTAÖĞRETİM/LİSE PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

ÖSYM tarafından gerçekleştirilen KPSS Ortaöğretim/Lise sınavında Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinde toplam 120 soru sorulmaktadır. Testlerde yapılan her 4 yanlış cevap 1 adet doğruyu götürmektedir. Sınavda yer alan her test kendi içinde değerlendirmeye tabi tutuluyor. Her testte doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar bulunuyor, bu puanların ortalama ve standart sapmaları kullanılarak standart puanlar hesaplanıyor.

Bir testte, en az 1 ham puanı (net) bulunmayan adaylar bu test için yapılacak hesaplamalara dahil edilmiyor ve bu adaylara bu test için standart puan hesaplanmıyor. Buna göre bir adayın KPSS puanının hesaplanabilmesi için Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinin her ikisinden de en az 1 ham puanı (1 net) olması gerekmektedir.

kpss sözcü ile ilgili görsel sonucu

Genel Yetenek ve Genel Kültür Testlerinden elde edilen standart puanlar ağırlıklandırılarak KPSS puanları hesaplanacaktır. KPSS puanları içinde Genel Yetenek ve Genel Kültür Testlerinin her birinin ağırlığı 0,5 olacaktır. Bu ağırlıklara göre, testlerden elde edilen standart puanlar kullanılarak ağırlıklı standart puanlar (ASP) hesaplanacaktır. Bir aday için herhangi bir ASP’nin hesaplanabilmesi için bu adayın söz konusu ASP’nin hesaplanmasına giren testlerin her birinden standart puanı olması gerekir.

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

Adayların ASP’leri kullanılarak, o rtaöğretim düzeyi için KPSSP94 puanları hesaplanacaktır. KPSS puanlarının hesaplanmasında aşağıdaki formül kullanılacaktır. Böylece her KPSS puan türü için 100 üzerinden KPSS puan dağılımı elde edilmiş olacaktır. B Grubu Kadrolara yerleştirme ÖSYM tarafından KPSS puanları esas alınarak yapılacaktır.

KPSS Ortaöğretim/Lise Puanı Hesaplama Formülü (KPSSP94)

KPSS Puanı Formül (KPSSP94) = 70 + (30*[2*(ASP-X)-S]) / ([2*(B-X)]-S)

ASP: Ağırlıklı Standart Puan
X : ASP Dağılımının Ortalaması
S : ASP dağılımının standart sapması
B : ASP dağılımındaki en yüksek ASP

En doğru KPSS Ortaöğretim/Lise Puanını hesaplayabilmek için yukarıda belirtilen tüm parametrelere ihtiyaç duyulmaktadır.

KPSS nedir? Kimler KPSS'ye girebilir? KPSS A ve KPSS B farkları... İlginizi Çekebilir KPSS nedir? Kimler KPSS'ye girebilir? KPSS A ve KPSS B farkları...