Sözcü Plus Giriş

KPSS puan hesaplama yöntemleri: KPSS P1, KPSS P2 ve KPSS P3 puanları nasıl hesaplanır?

KPSS geçtiğimiz hafta sonu tamamlandı ve sorular da erişime açıldı. Sınava giren adaylar sonuçların açıklanmasını beklemeden kendileri puanlarını hesaplamak için KPSS puan hesaplama yöntemini araştırıyor. Peki 2019 KPSS puan hesaplama nasıl yapılır? Sınavda her testte, örneğin Genel Yetenekte, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar bulunacak, bu puanların ortalama ve standart sapmaları kullanılarak standart puanlar hesaplanacaktır. Haberimizden KPSS P1, P2, P3 puan hesaplama formüllerine ulaşabilirsiniz.

08:48 -
KPSS puan hesaplama yöntemleri: KPSS P1, KPSS P2 ve KPSS P3 puanları nasıl hesaplanır?

Hafta sonu KPSS’de ter döken adaylar soruların da yayınlanmasıyla puanlarını hesaplamak için KPSS puan hesaplama formülünü araştırıyor. Peki 2019 KPSS puan hesaplama nasıl yapılır? İşte KPSS P1, KPSS P2 ve KPSS P3 puan türlerini hesaplama yöntemi…

KPSS PUAN HESAPLAMA FORMÜLLERİ

KPSS P1 PUAN HESAPLAMA

Bu puan türü sadece Genel Yetenek – Genel Kültür testi baz alınarak hesaplanır. KPSSP1 puanının hesaplanmasında Genel Yetenek testi % 70, Genel Kültür testi ise % 30 etkilidir.

Puan Hesaplama Formülü:

Genel Yetenek netiniz x 0.7
Genel Kültür netiniz x 0.3
+ 40= KPSSP1 puanınız.

Örneğin; 50 GY, 40 GK neti olan bir adayın puanı şu şekilde hesaplanır; 50 x 0.7= 35, 40 x 0.3=12, 35+12+40=87

KPSS P2 PUAN HESAPLAMA

KPSS P2 puan türü aşağıdaki alanlardan oluşmaktadır.

Genel Yetenek: %60 Genel Kültür: %40

KPSS P2 puan türü hesaplanmasında %60 Genel Yetenek, %40 Genel Kültür testi etkili olmaktadır.

Burada bilmeniz gereken P2 puanının KPSS Lisans sınavı sonrası hesaplanmasıdır. Yani önlisans ve ortaöğretim KPSS’ye giren adayların P2 puanı hesaplanmaz.

Yalnızca en az 4 yıllık fakülte mezunlarının girebileceği KPSS Lisans sınavına giren adayların KPSS P2 puanı hesaplanmaktadır.

KPSS P3 PUAN HESAPLAMA

KPSS P3 puan türü Genel Kültür ve Genel Yetenek testlerinin eşit oranda ağırlığa sahip olduğu, Lisans B Grubu kadroların atamasında kullanılan puan türüdür.

KPSS P3 Puanının hesaplanmasında;

Genel Yetenek: %50

Genel Kültür: %50 ağırlığa sahiptir.

Yani her iki dersin de hesaplamadaki katkısı eşittir. Standart sapmadan bağımsız olarak her iki test de ham puana karşılık gelen netler ile eşit olarak değerlendirilir.

Adaylar KPSS B Grubu Lisans atamaları için Çift Yıllarda KPSS Lisans sınavına girerek bu puanı almak zorundadırlar. Tek yıllarda yapılan KPSS Lisans sınavında elde edilen KPSS P3 puanı tercihlerde kullanılamamaktadır.

KPSS P3 puanının hesaplanabilmesi için adayların çift yıllarda girdikleri KPSS Lisans sınavında, Genel Kültür

NOT:
 Genel Yetenek oturumuna katılmaları ve her iki testten de ayrı ayrı en az 1 net yapmaları gerekmektedir. 1 net yapamayan adayların puanları hesaplanmayacaktır.

Son güncelleme: 10:21 17.07.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more