Sözcü Plus Giriş

KPSS sonuçları için nefesler tutuldu! ÖSYM KPSS ÖABT sonuçlarını ne zaman açıklayacak?

Kamu personeli olmak isteyen öğretmen adayları sonuçların açıklanacağı günü bekleniyor. KPSS ÖABT sonuçlarının açıklanacağı tarih belli oldu. İşte KPSS sonuçları hakkında merak ettikleriniz…

18:53 -
KPSS sonuçları için nefesler tutuldu! ÖSYM KPSS ÖABT sonuçlarını ne zaman açıklayacak?

KPSS ÖABT’de ter döken adaylar merakla 2019 KPSS sonuçlarını araştırıyor. KPSS, ÖSYM tarafından düzenleniyor, sonuçlar ise https://ais.osym.gov.tr adresinden yayınlanıyor. İşte 2019 KPSS sonuçlarının açıklanacağı tarih…

KPSS için yapılan son duyuruya göre sonuçlar 29 Ağustos 2019 tarihinde ÖSYM tarafından erişime açılacak. KPSS sınav sonuçları ÖSYM’nin internet sisteminden sorgulanabilecek. Adaylar, ÖSYM'nin Aday İşlemleri Sistemin (https://ais.osym.gov.tr) üzerinden ya da ÖSYM sonuç sorgulama sayfasından KPSS sınav sonucunuzu görüntüleyebilecek.

KPSS sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM sonuçlar için tarih verdi…

KPSS HAKKINDA BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

Kamu Personel Seçme Sınavı ya da kısaca KPSS, Türkiye'de devlet kurumlarına personel alımı için ÖSYM tarafından hazırlanıp uygulanan bir sınavdır. Daha önce memur alımı için yapılan Devlet Memurluğu Sınavı ya da kısaca DMS, 1999 yılında Kamu Personeli Yasası'nda yapılan düzenleme yapılarak Kurumlar İçin Merkezi Eleme Sınavı olarak adlandırılmış ve niteliği değiştirilmiştir. 2002 yılında yapılan isim değişikliği ile şimdiki adı olan KPSS ismini almıştır.

KPSS çatısı altında farklı kurumların ihtiyaçları doğrultusunda farklı sınavlar yapılmaktadır. KPSS çeşitleri şunlardır:

KPSS Lisans (Genel Yetenek-Genel Kültür, Eğitim Bilimleri)
2016-KPSS Lisans (Alan Bilgisi)
KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT)
KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans (Ön Lisans Düzeyi)
KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans (Ortaöğretim Düzeyi)
KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT)
Bu sınavların dışında kamu kuruluşlarına engelli personel alımı için de EKPSS yapılmaktadır.

KPSS SONUÇ SORGULAMA SAYFASI

KPSS KILAVUZ

KPSS'DE ÇIKMIŞ SORULAR

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more