KYK burs sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte ipucu veren tarih! KYK bursu ve kredisi arasındaki fark nedir?

KYK burs ve kredi sonuçları milyonlarca öğrenci tarafından merakla bekleniyor. KYK burs ve kredi sonuçları https://sonuc.kyk.gov.tr/ adresinden ve e-Devlet kapısı üzerinden açıklanacak. Öğrenciler kimlik bilgileri ve e-Devlet şifresi ile KYK kredi ve burs başvuru sonuçlarını görüntüleyebilecek. Eğitim hayatlarında maddi destek almak isteyen öğrencilerin başvuruda bulduğu KYK burs başvuruları geçtiğimiz günlerde sona ermişti. Peki 2019 KYK burs ve kredi sonuçları açıklandı mı? KYK kredi sonuçları ne zaman açıklanır?

KYK burs sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte ipucu veren tarih! KYK bursu ve kredisi arasındaki fark nedir?

KYK tarafından verilecek burs ve kredi imkanından yararlanmak isteyen öğrenciler sabırsızlıkla sonuçların açıklanmasını bekliyor. KYK bursu, Yüksek öğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere 5102 sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs/Kredi Verilmesine İlişkin Kanun hükümlerine göre karşılıksız verilen paradır. KYK öğrenim kredisi ise; Yüksek öğrenim gören T.C. vatandaşı öğrencileri maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla devam ettikleri yüksek öğretim kurumlarının normal öğrenimi süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paradır.

KYK BURS BAŞVURU SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANIR?

KYK burs ve kredi sonuçları hakkında bir açıklama gerçekleşmedi. Ancak geçmiş dönemlerin tarihleri açıklanma tarihi hakkında ipucu veriyor. Geçtiğimiz yıl başvuru 15 Ekim tarihinde gerçekleştirilmiş ve sonuçlar 13 Kasım tarihinde açıklanmıştı. Tarih aralıklarına bakıldığında sonuçların Kasım ayının ikinci haftasında açıklanması bekleniyor.

2018/2019 KYK KREDİ VE BURS MİKTARI NE KADAR?

2018/2019 öğretim yıllarında lisansta 500, yüksek lisansta 1000, doktorada da 1500 lira kredi ve burs veriliyordu.

BURS VE KREDİ BAŞVURUSU YAPTIKTAN SONRA NE YAPILMASI GEREKİYOR?

Değerlendirme sonucunda burs veya kredi tahsisi yapılan öğrencilerin yapacakları iş ve işlemler sonuç açıklama sayfasında ayrıntılı olarak yer almaktadır. Burs veya kredi almaya hak kazanan öğrencilerin belirtilen tarihler arasında e-Devlet üzerinden burs/kredi onay işlemi ekranında yer alan “taahhütname onayı” yapmaları gerekmektedir.

CHP Genel Başkan Yardımcısı: Ekim ayında 217 bin KYK borçlusuna e-haciz yapıldı İlginizi Çekebilir CHP Genel Başkan Yardımcısı: Ekim ayında 217 bin KYK borçlusuna e-haciz yapıldı
Loading...