Sözcü Plus Giriş

KYK yurt sonuçları açıklandı! 2019 KYK ilk kayıt ücreti ne kadar belli mi?

KYK yurt sonuçları, https://sonuc.kyk.gov.tr/adresinde erişime açıldı. Üniversiteler açılmadan önce barınma sorunun çözmek için geçtiğimiz haftalarda binlerce öğrenci ilk kayıt ücretini yatıran öğrenciler kayıtlarını yapmaya başlayacak.Yurtların ücretleri, standartlarına göre 200 lira ile 340 lira arasında değişiyor. Verilen süre içinde ilgili yurt müdürlüklerine kayıt yaptırmayan öğrenciler, haklarını kaybediyor. Barınma sorunlarını çözüme kavuşturan adaylar yerleştirildikleri yurt için kayıt işlemlerine başlayacak. İşte KYK yurt sonuçları sorgulama ekranı...

11:48 -
KYK yurt sonuçları açıklandı! 2019 KYK ilk kayıt ücreti ne kadar belli mi?

Üniversite öğrencileri günlerdir KYK yurt başvuru sonuçlarını bekliyordu. KYK, resmi internet sitesinden ilk yerleştirme ve arasınıf yurt sonuçlarını açıkladı. Normal öğrenim süresinde öğrenimlerini tamamlayamayan öğrencilere bir öğretim yılı daha yurtlarda barınma imkânı sağlanır, bu öğrenciler ara sınıf öğrencileri ile birlikte başvuru yapmıştı. Öğrenciler KYK yurt sonuçlarını haberimizdeki linkten öğrenebilecek. İşte KYK yurt sonuçları sorgulama ekranı…

KYK YURT SONUÇLARI SORGULAMA

KYK İLK KAYIT ÜCRETİ NEDİR VE NE KADAR?

Yurda ilk defa yerleştirilen öğrencilerin ödemesi gereken ücrete ilk kayıt ücreti denir. Bu ücretin içerisinde gün bazında yatak ücreti, güvence bedeli ücreti ve yurt kimlik ücreti bulunmaktadır. Bu ücret öğrencinin yerleştirildiği yurda ve yerleştirme tarihine göre farklılık gösterir. İlgili banka ATM'lerinde veya yurtkur.gsb.gov.tr internet adresinde yer alan e-ödeme ekranında tutar otomatik olarak görülmektedir.

 

SONUÇLAR TWITTER’DAN DUYURULDU

Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu sonuçların açıklanacğaını Twitter’dan duyurdu.

KYK TARAFINDAN İSTENEN EVRAKLAR

KYK yurt evrakları, üzerinden Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun resmi web sitesinde istenen belgeler açıklandı. Kurum, öncelik belgesi olanlar için ve normal başvuru yapacaklar için istenilen belgeleri sıraladı.

Öncelik Belgesi (Önceliği Olanlar İçin)
• Şehit ve gazi çocuğu, gaziler (Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından alınan belge (Seyahat Kartı dahil) veya Sosyal Güvenlik Kurumundan ilgili kanun maddelerine göre aylık bağlandığını gösterir belge)
• % 40 ve üzerinde engelli olduğu tespit edilen öğrenciler,( Tam teşekkülü hastaneden alınacak rapor)
• Lise ve dengi öğrenimlerini Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Yetiştirme yurtlarında barınarak tamamlayanlar ve/veya Devlet koruması altında olan öğrenciler (İlgili kurum ve kuruluşlardan alınacak belge)
• Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar, (Darüşşafaka Lisesinden alınacak belge)
• Milli olmuş Amatör sporcular lisanslı (T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğünden alınacak belge/yazı)
• Gönüllü güvenlik korucusu olarak çalışan ve çalışırken vefat edenlerin, gönüllü güvenlik korucusu olarak emekliye ayrılan ve emekliye ayrıldıktan sonra vefat edenlerin çocukları (İlgili kurum ve kuruluşlardan alacakları belge)
2. 4 adet son altı ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğraf
3. % 40 ve üzeri engelli ebeveyni olanların (Tam teşekküllü hastaneden alınacak rapor)
4. Yükseköğrenim programına kayıt olduğunu gösterir belge
5. 18 yaşından küçükler için Kurum internet sayfasından temin edilen ve doldurulan Veli/Vasi İzin Belgesi
6. Verilen süre içinde ilgili yurt müdürlüklerine kayıt yaptırmayan öğrenciler, haklarını kaybedeceklerdir.

Son güncelleme: 13:25 29.08.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more