Sözcü Plus Giriş

LGS puan hesaplama nasıl yapılır? İşte Anadolu ve fen liseleri taban puanları ve tavan puanları ile yüzdelik dilimleri…

LGS sınavı, ardından sonuçları bugün ÖSYM tarafından açıklandı. Tercihlerini yapmak isteyen öğrenciler bir yandan gün sayarken bir yandan da 2019 LGS taban puanlarını ve liselerin yüzdelik dilimlerini araştırıyor. Öğrenciler için LGS tercihi yaparken en büyük yardımcıları taban ve tavan puanlar yanı sıra yüzdelik dilimler olacak. Peki 2019 LGS taban ve tavan puanları kaç? Kaç puanla hangi liseye girilir? İşte Anadolu ve fen liseleri taban puanları ve yüzdelik dilimleri...

15:18 -
LGS puan hesaplama nasıl yapılır? İşte Anadolu ve fen liseleri taban puanları ve tavan puanları ile yüzdelik dilimleri…

Öğrencilerin ve velilerin merakla beklediği LGS sonuçları MEB tarafından açıklandı. Öğrenciler tercihler için LGS taban puanları ve yüzdelik dilimlerini araştırmaya başladı. LGS tercih kılavuzu geçtiğimiz yıl üzerinden LGS taban puanlarını baz alarak en küçük puanları açıkladı. Peki kaç puanla hangi liseye girilecek? İşte LGS 2019 taban puanları ve yüzdelik dilimleri…

LGS TABAN PUANLARI VE YÜZDELİK DİLİMLER 2018

LGS TERCİH İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR?

8’inci sınıfı başarı ile bitiren öğrenciler tercih ve yerleştirmeye esas nakil başvurusu yapabilecek. Tercih işlemleri, e-okul.meb.gov.tr internet sitesinden öğrenci ve velisi tarafından yapılacak. Yapılan tercihler de mutlaka ortaokul müdürlüklerine onaylatılacak.

Sınava giren ve merkezi sınav puanı olan tüm öğrencilerin, yerel yerleştirme ile öğrenci alan okul tercihinde bulunması zorunludur. Aksi halde, yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ekranından tercihte bulunulmaması halinde, merkezi sınavla öğrenci alan okullar ve pansiyonlu okullar için tercih işleminde bulunulamaz.

Öğrenciler tarafından üç grupta toplam en fazla 15 okul için tercih yapılabilecek. Bu gruplar;

– Merkezi sınav ile öğrenci alan okullar
– Yerel Yerleştirme ile öğrenci alan okullar
– Pansiyonlu okullar

YÜZDELİK DİLİM HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Yüzdelik dilim, öğrencinin aldığı yerleştirmeye esas puan ile sınava giren tüm öğrencilerin içinde başarı sıralamasını gösteren değerdir.

Yüzdelik dilim öğrencinin sıralamasına yüz,100, sayısı ile bir oran kurulması ve bu sıralamanın yüzdelik olarak ifade edilmesidir. Yani sıralamanın 100 sayısıyla çarpılması ve sınava giren toplam öğrenci sayısına bölünmesidir.

Örnek vermek gerekirse yüzdelik dilimi %10 olan öğrenci sınava giren bir milyon üç yüz bin öğrenci arasından yüz otuz bininci, 130 000, olmuş demektir. Sınavın taban ve tavan puanları o seneki sıvvan koşullarına göre sürekli değişiklik gösterse de okula giriş için asıl gerekli olan değerin sınav sıralaması olduğu dolayısıyla yüzdelik dilim kullanılarak plan kurulması ve tercih yapılması daha doğru olacaktır.

Yüzdelik dilim, sınava giren adayın sınav sonucunda aldığı puan ile sınava giren tüm öğrencilerin bir orana oturtulduğu, bir başarı sıralama yöntemidir. Yüzdelik dilim sınav sonuç belgesinde il ve ülke genelinde olmak üzere iki ayrı şekilde hesaplanarak açıklanır.

İl geneli hesaba katılarak açıklanan yüzdelik dilim, o öğrenciyle birlikte aynı ilde sınava giren öğrencilerin hesaplamaya dâhil edilmesiyle oluşurken; ülke genelinde hesaplanan yüzdelik dilim ise tüm ülkedeki öğrenci sayısı hesabı dahil edilerek açıklanır.

SINAVSIZ YEREL YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAK?

Sınavsız yerel yerleştirmede, 2018'de ortaokullarda bulunma kriteri bu yıl kaldırıldı. Sınavsız yerel yerleştirme, öğrencilerin ikamet adresleri, okul başarı puanının üstünlüğü ve okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı kriterlerine göre yapılacak. Üç kriterde eşitlik olması durumunda sırasıyla 8, 7 ve 6'ncı sınıflardaki yıl sonu başarı puanı üstünlüğüne bakılacak.

LGS PUAN HESAPLAMA YÖNTEMİ

 Öğrencilerin Ham Puanının Hesaplaması

Standart puan ve toplam ağırlıklı standart puan hesaplama formülü aşağıda verilmiştir.

Öğrencilerin Toplam Ağırlıklı Standart Puan (TASP) Hesaplaması

Hesaplanan Toplam Ağırlıklı Standart Puan, kendi içinde en küçüğü 100 ve en büyüğü 500 olan bir puan dağılımına dönüştürülecektir.

Bu puanların bulunmasında aşağıdaki formül uygulanacaktır.


LGS'DE 565 ÖĞRENCİ TAM PUAN ALDI

Milli Eğitim Bakanlığınca, Liselere Geçiş Sistemi kapsamında 1 Haziran'da yapılan merkezi sınavda 565 öğrenci, tüm soruları doğru yanıtladı Tam puan alan öğrencilerin 66 farklı ilde bulunduğu belirlendi.

LGS sonuçlarına göre geçen yıl gerçekleştirilen sınavda Türkiye genelinde 18 öğrenci 500 tam puan alarak birinciliği paylaşmıştı.

Sınava giren öğrencilerin yüzde 12,87'si 400-500 aralığında puan aldı. Ortalaması 298,87 ve standart sapması 78,73 olarak hesaplanan dağılımda, öğrencilerin yüzde 12,87'si 400-500 aralığında puan aldı. Merkezi sınav puanı dağılımında, öğrencilerin en yoğun (yüzde 46,47) bulunduğu aralığın 200-300 olduğu görüldü.

Son güncelleme: 08:17 25.06.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more