ÖSYM duyurdu! KPSS’de branş bazında sıralamalar güncellendi! İşte ÖSYM KPSS sıralamaları…

ÖSYM yaptığı duyuruyla KPSS'nin branş bazında başarı sıralamalarının güncellendiğini açıkladı. Bu KPSS sıralamalarına büyük önem veren kamu personeli adaylarınca dikkatle araştırılıyor. KPSS branş bazında sıralamalar haberimizde yer alıyor. İşte detaylar...

ÖSYM duyurdu! KPSS’de branş bazında sıralamalar güncellendi! İşte ÖSYM KPSS sıralamaları…

KPSS lisans, ön lisans ve ortaöğretim sınavlarına girmiş olan kamu personeli adayları için büyük önem taşıyan KPSS branş bazında sıralamalar güncellendi. ÖSYM’nin yaptığı açıklama göre; 2018 Kamu Personel Seçme Sınavına (2018-KPSS Lisans, Ön Lisans ve Ortaöğretim) katılan adayların sınav sonuçlarına göre branş bazında sıralamaları güncellenmiş olup ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine yansıtılmıştır. Adaylar, ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile güncellenmiş branş bazında sıralamalarını öğrenebileceklerdir.

ÖSYM KPSS SIRALAMALARI

kpss sözcü ile ilgili görsel sonucu

KPSS SIRALAMALARINDA BU DETAYLARA DİKKAT

Branş bazında sıralamalar, adayları bilgilendirme amacıyla oluşturulmuş; kendileri ile aynı alanda sınava giren diğer adaylar arasında kendi başarı durumlarını değerlendirmelerine imkân veren bir hizmettir. Görüntülenen sayfa belge niteliği taşımaz. Her türlü değerlendirmede ÖSYM sisteminde kayıtlı bilgiler esas alınır. Branş bazında sıralama işlemleri adayların (YÖKSİS ve e-Okul sistemi üzerinden çekilmiş olan) ÖSYM sistemi üzerinde 18.01.2019 tarihi ile aktif olarak bulunan eğitim bilgileri; ve bu tarih itibari ile sistemde aktif eğitimi gözükmeyen adayların ise, başvuru da belirttikleri eğitim bilgileri baz alınarak hazırlanmıştır.

MEB tarafından gerçekleştirilen öğretmen alımlarında KPSS P10, P120 ve P121 puan türleri kullanılmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığınca öğretmenliğe atanacakların sıralamaları; alanlara göre mezun oldukları yükseköğretim programları, mezun oldukları yıllar ve öncelikleri, TTK kararlarına göre kontrol edilerek, adayların alan bazındaki başvuruları esas alınarak belirlenmektedir. Bu nedenle öğretmen adaylarının branş bazında sıralama bilgilerini kontrol ederken bu durumu göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.