2019 sömestr için geri sayım!15 tatil ne zaman başlayacak? Yarıyıl tatili kaç gün sürecek?

Öğrenciler büyük bir heyecanla yarıyıl tatilinin geleceği günü bekliyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan 2018-2019 Eğitim-Öğretim iş takviminde 15 tatil ne zaman? sorusuna yanıt verildi. Sömestır tatili okulların dönem arasında verdiği 2 haftalık tatil anlamına geliyor. Yazılıları devam eden öğrenciler takdir ve teşekkür hesaplama nasıl yapılır? sorusunun cevabını öğrenmek istiyor. 15 tatil ne zaman? Sömestır tatili ne zaman başlayacak? Büyük ilgiyle beklenen tatil kaç gün sürecek? İşte önemli tarih…

2019 sömestr için geri sayım!15 tatil ne zaman başlayacak? Yarıyıl tatili kaç gün sürecek?

Öğrencilerin merakla beklediği 15 tatil 2019 yılında ne zaman başlayacak? Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan iş takvimiyle birlikte 15 tatilin (sömestr)ne zaman başlayacağı belli olmuştu. Okul stresinden sıyrılıp istirahat fırsatı yakalayacak olan milyonlarca öğrencinin gözü kulağı tatil haberinde. Ocak ayında tatile çıkacak öğrenciler, 15 tatil için karneleri kaç ocakta alacağını merak ediyor. Yarı yıl tatili ne zaman başlayacak? Takdir teşekkür nasıl hesaplanır sorusunun cevabı…

MEB ÇALIŞMA TAKVİMİNE GÖRE 15 TATİL NE ZAMAN?

MEB tarafından yapılan açıklamada, okullar 17 Eylül 2018 Pazartesi başladı, 18 Ocak 2019 Cuma günü sona erecek. 15 tatil, yarıyıl tatili, 21 Ocak 2019-1 Şubat 2019 tarihlerinde yapılacak. 15 tatil ne zaman sona erecek? İkinci kanaat dönemi ise 4 Şubat 2019 Pazartesi başlayacak. Okullar ne zaman kapanacak? 14 Haziran 2019 Cuma günü sona erecek. 2019-2020 eğitim öğretim yılı ise 16 Eylül 2019 Pazartesi günü başlayacak.

YARIYIL TATİLİ KAÇ GÜN SÜRECEK?

Sömestir tatili bu yıl 18 Ocak Cuma günü okulların kapanmasının ardından başlayacak. 16 Gün sürecek ve 4 Şubat Pazartesi günü ikinci dönem başlayacak.

 

TAKDİR TEŞEKKÜR NASIL HESAPLANIR?

Takdir teşekkür hesaplama işlemlerini yapacak olan öğrencilerin ilk olarak tüm ders notlarının kesinleşen notlarını toplaması ve çıkan toplam ders sayısına bölmesi gerekmektedir. Sonuç 0 ile 100 arasında değişen bir rakam olacaktır. Çıkan sonucun 85 ve üzerinde olması halinde öğrenciler karneleri ile birlikte de takdir almaya hak kazanacaktır. Fakat 85’ten düşük fakat 80’den büyük olan notlar için ise teşekkür belgesi verilecektir. Yapılacak olan hesaplamalar sonrasında belirtilen aralıklara göre takdir ya da teşekkür alınıp alınmayacağı kolayca öğrenilebilir. E okul tarafından sunulan kolaylıklardan birisi olan takdir teşekkür hesaplama işlemleri sayesinde öğrenci eğitim dönemlerinde en çok merak ettikleri soruların yanıtını da bulabilmektedir.

YAZ TATİLİ KISALIYOR MU?

Geçtiğimiz aylarda yapılan açıklamada, Avrupa’da eğitim süresinin ortalama 200 gün olduğuna dikkat çeken Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Bizim tatilimiz uzun. Avrupa ortalaması 200 okul günü. Bizde 180 iş günü var. Japonya'da 220 gün. Önce yapısal olarak bir iyileştirmeye gidelim. Ondan sonra 180 iş günü Avrupa'daki gibi 200 iş günü olabilir. Türkiye'nin yüzde 90'ı tarım toplumuyken yazın 3 aylık boşluğu bırakmışlar çünkü tarım yapılıyor. İş tersine dönmüş yüzde 80'i şehirleşmiş ama bu takvim yine aynı kalmış temel çıkmaz bu. Değişebilir. Şu anda 180 iş gününü hemen artırmak gibi bir derdimiz yok. Önce yapısal olarak bir iyileştirmeye gidelim. Ondan sonra orta vadede 180 iş günü Avrupa'daki gibi 200 gün olabilir.” dedi.

Loading...