Sözcü Plus Giriş

Üniversite öğrencileri bekleyişte! KYK kredi ve burs başvuruları ne zaman?

Binlerce üniversite öğrencisinin gözü kulağı Kredi ve Yurtlar Kurumunun yapacağı açıklamada. KYK kredi ve burs başvuru tarihleri henüz belli olmadı. Peki KYK kredi ve burs başvuruları ne zaman başlayacak? İşte KYK kredi ve burs başvuruları hakkında merak edilen detaylar...

22:19 -
Üniversite öğrencileri bekleyişte! KYK kredi ve burs başvuruları ne zaman?

KYK kredi ve burs başvuruları geçtiğimiz yıl 15 Ekim tarihinde başlamıştı. Her yıl KYK kredi ve burs başvuruları, başvuru işlemlerinin tamamlanması ve sonuçlanması yıl sonuna kadar sürüyor. Öğrenciler burs ve kredilerini yeni yıldan itibaren almaya başlıyor.

KYK KREDİ VE BURS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

KYK burs başvuruları geçen sene 15 Ekim’de başlamış ve 21 Ekim’de bitmişti. Önümüzdeki günlerde KYK’nın başvuru tarihi konusunda açıklama yapması bekleniyor. KYK kredi ve burs başvurusunda bulunmak isteyenler detayları merak ediyor. e-Devlet kapısına giriş yapabilmek için şifreye ihtiyacınız var. Eğer bu şifreyi ilk kez almak istiyorsanız herhangi bir PTT’ye başvurmalısınız. E-devlet kapısının resmi adresini açın sonra TC kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapın ve sonra formu doldurun ardından kaydedin.

BURS NEDİR?

Yüksek öğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere 5102 sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs/Kredi Verilmesine İlişkin Kanun hükümlerine göre karşılıksız verilen paradır.

Burstan yararlanacak öğrenciler,

Ön lisans öğrencileri,
Lisans öğrencileri,
İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler, ( intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez.
Yüksek Lisans (Master ve Doktora) öğrencileri,(hazırlık sınıfında burs verilmez)
ÖSYM sınav sonucunda ham puan bazında belirlenen puan türünde ilk 100’e giren öğrenciler,
Kurum Kuruluş Kanunu gereği, Yönetim Kurulu tarafından belirlenen, kıstaslara göre Amatör milli sporcu olan öğrenciler,

ÖĞRENİM KREDİSİ NEDİR?

Yüksek öğrenim gören T.C. vatandaşı öğrencileri maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla devam ettikleri yüksek öğretim kurumlarının normal öğrenimi süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paradır.

Öğrenim kredisi borcu; öğrenciye normal öğrenimi süresince verilen miktarlara Türkiye İstatistik Kurumu Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki artışlar uygulanarak, hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile tespit edilir.

Öğrenim Kredisinden Yararlanacak Öğrenciler;

Ön lisans öğrencileri,
Lisans öğrencileri,
İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okullara dikey geçiş sınavı ile kayıt yaptıran öğrencilere (intibak sınıfında öğrenim kredisi verilmez),
Yüksek lisans (Master ve Doktora) öğrencileri, öğrenim kredisinden yararlanabilirler.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more