Sözcü Plus Giriş

YKS ek tercih için son şans! Ek tercih yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak?

YKS ek tercih yerleştirmeleri için son gün bugün! Geçtiğimiz günlerde açıklanan YKS tercih sonuçları ardından binlerce öğrenci ve kontenjan açıkta kalmıştı. Öğrenciler ek yerleştirme ne zaman açıklanacak sorusu kadar bir diğer merak konusu ise YKS ek tercih başvuruları ücretli mi, ücretli ise ne kadar? İşte ek tercih yerleştirme detayları...

09:28 -
YKS ek tercih için son şans! Ek tercih yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak?

Üniversiteye yerleştirilemeyen öğrencileri yakından ilgilendiren ek yerleştirme tercihleri için bugün son gün! Adaylar, 24'ü geçmemek üzere istedikleri sayıda tercih yapabilecek. Kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri üniversiteler tarafından 23-27 Eylül 2019 tarihleri arasında yapılacak. Elektronik kayıtlar ise 23-25 Eylül 2019 tarihleri arasında yapılacak.

EK YERLEŞTİRME KILAVUZU İÇİN TIKLAYIN

YKS EK YERLEŞTİRME SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANIR?

YKS ek tercih sonuçları için henüz resmi bir açıklama gelmedi ancak geçmiş senelerde açıklanma tarihleri fikir veriyor. 2018 yılında 14-20 Eylül 2018 tarihleri arasında alınan YKS ek tercihlerinin sonuçları 28 Eylül'de duyurulmuştu. Ek tercih sonuçlarının da bu sene 7 ila 10 gün içerisinde açıklanması bekleniyor.

EK YERLEŞTİRME ÜCRETLİ Mİ?

Ek yerleştirme tarihleri ÖSYM tarafından duyurulacak. Ek yerleştirmede, ön lisans ve lisans programlarına merkezi genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecek. Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacak. Ek yerleştirme tercih ücreti 20 lira olacak. ÖSYM Yönetim Kurulunun Ocak 2019 tarihli kararı gereği, şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ile gazi çocuklarından ek yerleştirme ücreti alınmayacak.

EK YERLEŞTİRME SONUÇLARI NASIL DUYURULUYOR?

Yerleştirme sonuçları ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinden duyurulacak. Sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek. İnternet sayfasındaki duyurular, sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir. Yurt dışındaki üniversitelere yerleştirilen adaylar için, gerekli olduğunda ve adayın müracaatı üzerine yerleştiği programı gösteren bir yazı verilecek.

Son güncelleme: 10:54 11.09.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more