Sözcü Plus Giriş

ÖSYM’den YKS kılavuzu için açıklama… YKS kontenjanları yayınlandı mı?

ÖSYM'nin dün yaptığı açıklamalar üniversite adaylarını heyecanlandırdı. YKS kontenjanlarını bekleyen öğrenciler, üniversite kontenjanları ne zaman yayınlanacak sorusuna cevap arıyor. ÖSYM Başkanı Halis Aygün "YKS yerleştirme sonuçları ağustos ayında açıklanacak, tercih kılavuzu ise bu hafta açıklanacak." dedi. YKS sonuçları ise 18 Temmuz'da açıklanacak.

07:23 -
ÖSYM’den YKS kılavuzu için açıklama… YKS kontenjanları yayınlandı mı?

ÖSYM tarafından yapılan açıklamayla YKS kılavuzunun bu hafta yayınlanacağı duyuruldu. Üniversite adayları şimdi büyük bir merakla ÖSYM’nin yayınlayacağı YKS kılavuzunu bekliyor. YKS kılavuzunun yayınlanmasıyla birlikte üniversite kontenjanları duyurulmuş olacak. İşte ÖSYM’nin YKS kılavuzu ve ayrıntılar…

YKS ZOR MUYDU? ÖSYM BAŞKANI YORUMLADI…

Adayların, YKS'nin ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi'nde (TYT) Türkçe, ikinci oturumu Alan Yeterlilik Testi'nde (AYT) ise matematikte zorlandığına ilişkin yorumların anımsatılması üzerine Aygün, “Sınav sorularının zorluğu veya kolaylığı sınava giren adayların görüşlerinin bir yansımasıdır. Bunun bir sıralama sınavı olduğu ve zorluk ya da kolaylık durumunun tüm adaylar için geçerli olduğu unutulmamalıdır.” değerlendirmesini yaptı.

Aygün, bu yıl YKS'de bazı ilklerin yaşandığına işaret ederek, “Özel sağlık durumu olan biri gazi olmak üzere üç adayın, gerekli tedbirler alınarak hastanelerinde sınav yapılmıştır. ÖSYM tarihinde ilk defa siyam ikizi sınava girmiştir. Siyam ikizleri ayrı kitapçık, ayrı cevap kağıdı ve işaretleyici desteği verilerek sınava alınmıştır.” ifadelerini kullandı.

yks ösym sözcü ile ilgili görsel sonucu

YKS YERLEŞTİRME SONUÇLARI NE ZAMAN?

ÖSYM Başkanı Aygün, YKS'nin sorunsuz bir şekilde tamamlandığını vurgulayarak, “YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nu bu hafta içerisinde yayınlayacağız. Değerlendirmeler tamamlandıktan sonra 18 Temmuz'da sınav sonuçlarını açıklayacağız. Sonuçların açıklanmasının ardından tercihleri alıp yerleştirme sonuçlarını ağustos ayında açıklayacağız.” bilgisini paylaştı.

YKS kapsamında yaklaşık 5 milyon adet sınav kitapçığı ve cevap kağıdının basıldığını, sınav evraklarının, il ve ilçelere 420 şehirler arası nakil aracıyla taşındığını anlatan Aygün, YKS'de ayrıca 6 bin 582 kent içi nakil aracının kullanıldığını kaydetti.

Üç oturum halinde düzenlenen YKS'de yaklaşık 700 bin kişinin görev aldığını hatırlatan Aygün, sınavda emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.

ÖSYM Başkanı Aygün, sınav sonuçlarının adaylar ve aileleri için hayırlı olması temennisinde bulundu.

Son güncelleme: 08:42 20.06.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more