Sözcü Plus Giriş

ÖSYM 2019 YKS sonuçları ne zaman açıklanacak? YKS sonuçları için tarih verildi!

YKS sonuçlarının açıklanmasına günler kaldı. Hayalindeki üniversiteye girebilmek için yıllarca çalışan adaylar YKS sonuçlarının açıklanması ile birlikte tercih dönemeine girecekler. ÖSYM, YKS sonuçlarını 18 Temmuz 2019'da açıklayacak.

08:40 -
ÖSYM 2019 YKS sonuçları ne zaman açıklanacak? YKS sonuçları için tarih verildi!

YKS’nin üç oturumu Temel Yeterlilik Testi (TYT) AYT (Alan Yeterlilik Testi) ve YDT (Yabancı Dil Testi) 15-16 Haziran 2019 tarihlerinde yüz binlerce öğrencinin katılımıyla gerçekleştirildi. Sınavın ardından öğrenciler sonuçların açıklanacağı tarihi bekliyor. YKS sonuçları ÖSYM’nini sonuç sayfası olan https://sonuc.osym.gov.tr üzerinden erişime açılacak.

YKS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ÖSYM tarafından düzenlenen YKS sonuçları bu sene 18 Temmuz’da açıklanacak. Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden, mobil uygulamalarından öğrenebilecekler.

YKS SONUÇLARI NASIL SORGULANIR?

Öğrenciler sonuçlara, ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresi üzerinden erişim sağlayabilecek. Üniversite adayları YKS sonuçları ÖSYM’nin sonuç veya aday işlemleri sayfası (ÖSYM AİS) üzerinden ulaşabilecekler. Adaylar sonuçlara T.C Kimlik No ve ÖSYM şifresi ile sonuçlara ulaşabilecekler. Ayrıca e-Devlet uzantısı ile ÖSYM AİS’e giren adaylar ise e-Devlet şifreleri ile sonuçlara ulaşabilecekler.

YKS TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLIYOR?

YKS tercihleri 23-29 Temmuz 2019 tarihleri arasında alınacak. İnternet sayfasındaki duyurular adaylara tebliğ hükmünde olacak. Ayrıca YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu yayınlandı ancak bu yayınlanan kılavuz ön bilgilendirme amacı taşıyor.

YENİDEN YAYINLANACAK KILAVUZ ÖNEM TAŞIYOR

Kılavuz, adaylara ve diğer ilgililere ön bilgi vermek amacıyla yayımlanmaktadır. Bu nedenle adayların, tercihlerini belirlemeden önce tercih süresi içinde ÖSYM'nin internet adresinden yeniden yayımlanacak 2019-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu dikkatle incelemeleri ve ÖSYM’den yapılan duyuruları takip etmeleri gerekmektedir.” denildi.

Son güncelleme: 08:55 15.07.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more