Sözcü Plus Giriş

YÖKDİL sınava giriş belgesi nasıl görüntülenir? YÖKDİL sınav giriş yerleri belli oldu mu?

Lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavı için yabancı dil puanı almak isteyen adayları gireceği YÖKDİL sınavı, 10 Mart 2019 Pazar günü, 30 il ve 35 sınav merkezinde, saat 14.00'te, tek oturum halinde gerçekleştirilecek. YÖK tarafından yapılan açıklamada, başvuru yapan adayların sınav giriş yerlerinin bugün erişime açılacağı bildirildi. Hazırlıklarını sürdüren adaylar, YÖKDİL sınav giriş belgesini takip ediyor. Peki, YÖKDİL sınav giriş belgesi nasıl görüntülenir?

15:46 -
YÖKDİL sınava giriş belgesi nasıl görüntülenir? YÖKDİL sınav giriş yerleri belli oldu mu?

YÖKDİL sınavına katılacak olan adaylar sınava nerede gireceklerini merak ediyor. Sınava girecek adaylar, sık sık resmi internet sayfasını ziyaret ediyor. Peki YÖKDİL sınav giriş yerleri belli oldu mu? YÖKDİL sınav giriş belgesi nasıl görüntülenir? İşte tüm detaylar…

YÖKDİL SINAV GİRİŞ BELGESİ NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

YÖKDİL sınav giriş belgesinin http://yokdil.yok.gov.tr” adresi üzerinden 4- 9 Mart tarihleri arasından erişime açılması bekleniyor.

YÖKDİL RESMİ İNTERNET SİTESİ

YÖKDİL SINAVI NE ZAMAN?

YÖK’ün yayınladığı takvime göre, bu sene 6’ncısı gerçekleştirilecek YÖKDİL sınavı 10 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilecek. Sınav, Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler alanlarında, İngilizce, Almanca, Arapça ve Fransızca dillerinde yapılacak. YÖKDİL Sınavı’na, yükseköğretim kurumlarında lisansüstü eğitim, TUS, DUS, EUS ve doçentlik sınavına girecek adaylar katılabiliyor. Akademik yükseltmelere katılacak adaylar da sınava girebiliyor.

YÖKDİL SINAVI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Sınav, Fen Bilimleri ve Sağlık Bilimleri alanlarında İngilizce; Sosyal Bilimler alanında ise Almanca, Arapça, Fransızca ve İngilizce dillerinde yapılacaktır.

Sınava; yükseköğretim kurumlarımızda lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar ile üniversitelerce akademik yükseltmelerde kendilerinden akademik dil yeterliliği puanı istenen adaylar katılabilir.

Sınavın uygulanmasında ve sonuçların değerlendirilmesinde aday tarafından verilen bilgiler esas alınacağından, adayın başvuru esnasında verdiği bilgilerdeki eksiklik veya yanlışlık sebebiyle doğacak sonuçlardan aday sorumlu olacaktır. Adaylar, beyan ettikleri bütün bilgilerinden sorumludur. Bir adayın beyanının gerçeğe uymadığı tespit edildiği takdirde bu aday, aradan geçen süreye bakılmaksızın bu sınavdan elde ettiği tüm haklarını kaybedecektir. Eksik veya yanlış bilgilerden adayların yararına doğacak sonuçlar geçersiz sayılır, zararına olacak sonuçlar düzeltilmez. Adayın, verdiği bilgilerdeki eksiklik veya yanlışlıktan doğacak sonuçlarla ilgili itirazları dikkate alınmaz.

Sınav evrakı (soru kitapçıkları, cevap kâğıtları ve sınav tutanakları) sınav tarihinden 2 (iki) yıl sonra imha edilir. Her türlü sınav evrakının aslı veya sureti, yargı organlarının aksi kararları olmadıkça, aday dâhil hiçbir kişi ya da kuruma gösterilmez ve verilmez.  Sınavla ilgili olarak alınan yeni kararlar ve gerekli görülen değişikliklere ilişkin bilgiler yokdil.yok.gov.tr internet adresi üzerinden kamuoyuna duyurulacaktır. Bu nedenle, ilgililerin söz konusu adresi sık sık kontrol etmeleri yararlarına olacaktır. Bu adresteki duyurular, adaylara tebliğ hükmündedir.

YÖKDİL'E KİMLER GİREBİLİYOR?

YÖKDİL Sınavı’na, yükseköğretim kurumlarında lisansüstü eğitim, TUS, DUS, EUS ve doçentlik sınavına girecek adaylar katılabiliyor. Akademik yükseltmelere katılacak adaylar da sınava girebiliyor.

YÖKDİL BARAJ PUANI KAÇ?

İlgili mevzuat ile ilgili düzenlemelerimizde olduğu ve YDS sınavında uygulandığı gibi, doktora başvuru sürecinden en az 55, doçentlik başvuru sürecinde de en az 65 olması gerekecektir.

Son güncelleme: 16:28 04.03.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more