3600 ek göstergede son durum ne? 3600 ek gösterge Meclis’e geliyor

Kamu personelinin 3600 ek gösterge beklentisiyle ilgili taslak çalışmalarının Meclis gündemine gelmesi bekleniyor. 3600 ek gösterge yasası, kamuda çalışanları (polis, öğretmen, hemşire, din görevlisi, emekli) yakından ilgilendiriyor. 3600 ek gösterge için beklenen tarih geçti. Fakat düzenlemeyle ilgili henüz bir adım atılmadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan “Parlamento'nun açılışından sonra bununla ilgili bir çalışma yapıldı. Bunu hayata geçireceğiz” demişti. İşte 3600 ek göstergede son durum...

3600 ek göstergede son durum ne? 3600 ek gösterge Meclis’e geliyor

Yerel seçimlerin son bulmasının ardından kamu personelinin 3600 ek gösterge beklentisiyle ilgili taslak çalışmalarının Meclis gündemine gelmesi bekleniyor. 3600 ek gösterge düzenlemesi öğretmen, polis, hemşire ve din görevlilerini kapsayacak. Yeni düzenlemenin yapılması halinde memurların maaşları, emekli ikramiyesi ve emekli maaşı artacak. Peki, 3600 ek göstergede son durum ne? İşte detaylar…

3600 EK GÖSTERGEDE SON DURUM

Yaklaşık 1.6 milyon memuru ilgilendiren ek gösterge ekonomi yönetiminin gündemindeki önemli konu başlıkları arasında yer alıyor. Düzenleme yapılınca özellikle emekli maaş ve ikramiyelerinde artış olacak.

Meclis takvimine göre, gelecek ay gündeme gelmesi öngörülen yeni düzenlemeye ilişkin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Devlet Personel Başkanlığı ile ilgili bakanlıkların çalışmaları sürüyor.

3600 EK GÖSTERGE NEDİR?

Memurların maaşlarının hesaplanmasında uygulanan Ek Gösterge 3600 aynı zamanda emeklilik maaşlarının hesaplanmasında da kullanılıyor. Ek gösterge maaşı, ek gösterge puanının aylık katsayısı olarak belirleniyor.

3600 ek gösterge emeklilik haklarına etkisinin fazla olması nedeniyle memurlarda emekli olmadan önce 3600 ek göstergeli bir göreve atanma ya da ek göstergelerinin bu düzeye çıkarılması isteği doğuruyor.

Memuriyette 30 hizmet yılını dolduran ve 1. derecenin 4. kademesine ulaşmış olan yükseköğrenim mezunu personel arasında ek göstergeden yararlanmayan ya da ek göstergesi 3600'dan düşük olanların ek gösterge rakamlarının 3600 olarak belirlenmesi durumunda aylık ücretlerinde ve emekliliğe ilişkin haklarında değişiklik yaratıyor.

KAPSAMIN GENİŞLETİLMESİ İSTENİYOR

Memur sendikalarınca, 3600 ek gösterge düzenlemesinin tüm kamu personelini kapsayacak şekilde genişletilmesi istenirken, düzenlemeyle öğretmen, polis, hemşire ve din görevlilerinin ek göstergelerinin yükseltilmesi bekleniyor.

Düzenlemeden halihazırda bu görevlerden emekli olan vatandaşların da
yararlandırılması öngörülüyor.Memurların aylık ücretlerinin, emekli aylıklarının ve emekli ikramiyelerinin hesaplanmasında uygulanan bir hesaplama yöntemi olan ek göstergenin yüksek olması, emekli aylığı ve ikramiyesinin yüksek olması anlamına geliyor.

Ek gösterge rakamları unvan, hizmet sınıfı ve derecelere göre farklılık gösteriyor.