Sözcü Plus Giriş

Ticaret savaşlarında geçici ateşkes anlaşması imzalandı

Çin Devlet Başkanı Yardımcısı ve ABD Başkanı Trump dün Oval Ofis'te buluştu. İki ismin buluşmasının ardından Çin ve ABD geçici olarak birbirlerine getirdikleri bazı gümrük vergilerini indirme kararı aldı. Buna göre; ABD, Çin'den ithal edilen toplam 250 milyar dolarlık ürün kalemine getirilecek gümrük vergisi artışının askıya aldığını duyurdu.

Güncellenme: 09:50, 12/10/2019
Ticaret savaşlarında geçici ateşkes anlaşması imzalandı

Çin ve ABD ticaret savaşlarında büyük bir anlaşmaya imza attı. Çin Devlet Başkanı Yardımcısı Liu He ve Başkan Donald Trump'ın yer aldığı buluşmada ‘1. Aşama' anlaşmasına imza atıldı.

Anlaşma sonrası ABD Başkanı Donald Trump, 15 Ekim’de yürürlüğe girmesi planlanan, Çin’den ithal edilen toplam 250 milyar dolarlık ürün kalemine getirilecek gümrük vergisi artışının askıya aldığını duyurdu.

TİCARET SAVAŞINDA GEÇİCİ ATEŞKES

Trump Çin’in Devlet Başbakan Yardımcısı Liu Hı öncülüğündeki heyetle yürütülen müzakerelerin ardından Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada, iki ülkenin vardığı anlaşma kapsamında yıllık 250 milyar dolarlık ihracat kalemindeki gümrük vergilerin yüzde 25’ten yüzde 30 çıkarmayı öngören tarife artışının ertelenmesine karar verildiğini belirtti.

İlginizi ÇekebilirÇin ve ABD ticaret görüşmeleri ekimde başlayacakÇin ve ABD ticaret görüşmeleri ekimde başlayacak

Trump, anlaşma kapsamında Çin tarafının ABD’den yılda 40 ile 50 milyar dolarlık tarım ürünü ithal etmeyi, fikri mülkiyet haklarına koruma getirmeyi ve finansal hizmetler ile döviz kuru konusunda ödünler vermeyi kabul ettiğini ifade etti.  Anlaşmanın 15 Ekim’de yürürlüğe girmesi planlanan ve 160 milyar değerindeki ihraç ürünü kalemini içeren tarife artışını kapsamadığı, tarafların bu konuda müzakerelere devam edeceği kaydedildi.

AA

Yayınlanma Tarihi:09:09,