ABD’de işsizlik 50 yılın dibinde

Obama yönetiminin aldığı ekonomik tedbirler ABD'de meyvesini veriyor. Nisan ayında ülkedeki işsizlik yüzde 3.6 seviyesiyle 50 yılın dibinde çıktı. ABD Merkez Bankası (Fed) başkanı ise ülkedeki 1.9'luk enflasyon verisini 'biraz zayıf' olarak tanımladı.

ABD’de işsizlik 50 yılın dibinde

ABD’de tarım dışı istihdam Nisan ayında 263,000 ile beklentilerin üzerinde artarken, işsizlik ise yüzde 3.6 ile 50 yılın en düşük seviyesine geriledi.

ABD Çalışma Bakanlığı’nın yayınladığı ve piyasalarda yakından takip edilen aylık istihdam raporu, ılımlı enflasyonla tutarlı ve Nisan ayında sabit ücret artışlarını gösterdi.

Bu rapor Fed’in Çarşamba akşamı yaptığı para politikası açıklamasında faizleri sabit tutma kararı ve para politikasını yakın zamanda ayarlamak için çok da istekli olmadığına dair sinyalini büyük ölçüde destekledi.

Türkiye'de enflasyon rakamları belli oldu! İlginizi Çekebilir Türkiye'de enflasyon rakamları belli oldu!

‘ENFLASYON ZAYIF’

Fed Başkanı Jerome Powell ekonomi ve istihdam büyümesini “beklediklerinden biraz daha güçlü” enflasyonu ise “biraz zayıf” olarak nitelendirmişti. Daha önce Şubat ve Mart ayı için açıklanan tarım dışı istihdam artışı 16,000 yukarı revize edildi.

ABD Çalışma Bakanlığı verilerine göre saatlik ücretler Nisan’da bir önceki aya göre yüzde 0.2 ile beklentilerin altında arttı. Ücretlerdeki yılık artış ise Nisan’da yüzde 3.2 oldu. Reuters anketine katılan uzmanlar tarım dışı istihdamın 185,000 artacağını, işsizliğin yüzde 3.8’de kalacağını,saatlik ücretlerin ise yüzde 0.3 artacağını bekliyorlardı. Dolar endeksi verinin ardından ılımlı kazanımlarını koruyarak yüzde 0.07 artıda bulunuyor.

REUTERS

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...