Sözcü Plus Giriş

ABD’den, AB’ye yeni vergi

ABD 7.5 milyar dolarlık AB ürününe ek gümrük vergisi getirdi. AB Komisyonu Ticaretten Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström ise "ABD'nin adımı bize Boeing davasında zamanı gelince kendi gümrük vergilerimizi uygulamak dışında bir alternatif bırakmıyor." açıklamasında bulundu.

15:59 -
ABD’den, AB’ye yeni vergi

ABD 7.5 milyar dolarlık Avrupa Birliği (AB) ürününe, Dünya Ticaret Örgütü´ne (WTO) yapılan AB´nin Airbus firmasının desteğiyle kuralları deldiği şikayetinin değerlendirilmesi sonrasında, bir yıl boyunca devam edecek ek gümrük vergisi getirdi.

Konu ile ilghili hakemliğin 2 Ekim tarihinde tamamlanması sonrasında WTO ABD´ye ek gümrük vergisi onayı vermişti.

Birleşik Kralllık, Fransa, Almanya ve İspanya´nın sübvansiyonlardan etkilenmeyeceği duyuruldu.

AB’DEN YANIT GELDİ

AB Komisyonu Ticaretten Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström, ABD’nin Airbus’a sağlanan yasa dışı desteklemelerden ötürü AB ürünlerine 7,5 milyar dolar ilave gümrük vergileri uygulamaya başlamasının ardından açıklamada bulundu.

ABD’nin AB ürünlerine ilave gümrük vergileri uygulamayı tercih etmesini üzüntüyle karşıladıklarını ifade eden Malmström, “ABD’nin adımı bize Boeing davasında zamanı gelince kendi gümrük vergilerimizi uygulamak dışında bir alternatif bırakmıyor.” değerlendirmesini yaptı.

Malmström, söz konusu ticari misillemelerin entegre arz zincirine sahip olan havacılık sektörü ile birlikte çeşitli alanları zarara uğratacağına dikkati çekerek,”Uzun vadede karşılıklı biçimde gümrük vergileri koymak hiçbirimizin çıkarına olmaz.” diye konuştu.

AB ve ABD’nin dünyanın en büyük uçak üreticileri olduğunu anımsatan Malmström, sorunun müzakere edilerek, dengeli ve uyumlu bir anlaşma ile çözülmesi gerektiğini ifade etti. Malmström, komisyonun ABD tedbirlerinin özellikle tarım sektöründeki
etkisini inceleyeceğini belirtti. (DHA-AA)

Son güncelleme: 16:31 18.10.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more