Sözcü Plus Giriş

Akcan: Tarımda düşündürücü bir noktaya doğru gidiliyor

Antalya Yaş Meyve ve Sebze Komisyoncuları Derneği Başkanı Nevzat Akcan, ithal edilen ürünlerle fiyatların düşürülmesinin mümkün olmadığını söyleyerek, "Tarımda düşündürücü bir noktaya doğru gidiliyor, tarım yapılmayacak hale geliyor" dedi.

İsmail AKIN / Antalya
15:36 -
Akcan: Tarımda düşündürücü bir noktaya doğru gidiliyor

Antalya Yaş Meyve ve Sebze Komisyoncuları Derneği Başkanı Nevzat Akcan, tarımdan kaçış olduğunu ifade ederek, çiftçilerin büyük bir kısmının bu işi yapmak yerine başka arayışlara girdiklerini söyledi. Tarımda 15 yıl önceki gibi maliyetlerle iş yapılmadığını belirten Akcan, “Çok yüksek rakamlar var. O zamanlar çiftçinin batma riski yoktu. Çünkü maliyetler azdı. Bugün 10 dönüm serası olan bir çiftçinin 150 ila 200 bin arası masrafı var. En az 150 bin lira kazanacak ki masrafını kurtarabilsin bu çiftçi. Bu sektörde onların dediği gibi yüksek paralar yok. Bizden sonra tarımda kimse kalmayacak artık. Tarım yapılmayacak hale geliyor” dedi.

Antalya Yaş Meyve ve Sebze Komisyoncuları Derneği Başkanı Nevzat Akcan

Antalya Yaş Meyve ve Sebze Komisyoncuları Derneği Başkanı Nevzat Akcan

SOĞAN İTHAL EDER DURUMA GELDİK

İthal edilen ürünle fiyatların düşürülmesi mümkün olmadığını iddia eden Akcan, “Kendi üreticimize ürettirmezsek ne yapağız? Soğanda olduğu gibi kapılar açıp, iç piyasaya ürün mü sokacağız. Biz dünyada kendi kendine yetebilen 7 ülkeden biriydik. Bugün soğan ithal eder duruma gelmişiz. Ne yapmak isteniyor? Tarımda düşündürücü bir noktaya doğru gidiliyor” ifadelerine yer verdi.

“İNSANLAR YİNE ALAMAYACAK”

Akcan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Enflasyon yüksek. İnsanların alım gücü yok. Önce İnsanların alım gücünü rahatlatılması lazım. Para kazandırarak. İstediği kadar sebze meyve düşük olsun insanlar yine alamayacak. Önce insanların alım gücünü yükseltilmesi gerek. Bununda eni iyi yolu üretimle olur”

“BU GİRDİLERLE BU İŞİN ALTINDAN KALKILAMAZ”

Üretimdeki masraflar gibi, bizim sektörde paketlemesinde, mazotunda, yol geçişlerinde yüksek oradan artışların olduğunu kaydeden Akcan, sözlerine şöyle devam etti; “Bizler bünyemizde birçok insan çalıştırıyoruz. Bunların asgari ücreti yükseldi, sigortada öyle. İstanbul'da bir köprünün maliyeti kamyoncu arkadaşlara, seferinde 600 TL'yi buluyor. Bunlarda ister istemez ürünün fiyatına yansıyor. Bu girdilerle bu işin altından kalkmamız mümkün değil. Tarıma teşvikler var fakat teşvik yanlış yerlere gidiyor. Teşvikler üretim odaklı olmalı. İnsanları üretime teşvik etmeli. Adamlar çalışmadan emek harcamadan destek alıyor. Böylelikle insanları tembelleştiriliyor.”

“MALİYETLERİ NASIL KISABİLİRİZ”

Maliyetleri nasıl kısabiliriz? Bunların hesabını yapmamız gerekiyor diyen Antalya Yaş Meyve ve Sebze Komisyoncuları Derneği Başkanı Akcan, “Burada 5 TL olan bir ürün, İstanbul'a 7-8 gibi rakamlara ulaşıyor. Tabi Pazar ve marketlere kadar 10 TL ve üzerine çıkıyor. Bugün bir karton ambalaj kutusu 4-5 TL bandına çıkmış. 1 kilogram domatese sadece ambalaj masrafı olarak 50 kuruş biniyor. Bunun yanında yakıtı, işçiliği, nakliyesi gibi birçok masraf ve vergi yükü var. Geçenlerde gıdada vergi indirimi dediler. Nasıl arabalarda vergi indirimine gidildiyse gıdada da indirilmesi doğru bir davranış olur. Sektörün üreticisi, esnafı devleti hep beraber oturup komisyonlar kursun” ifadelerine yer verdi.

Son güncelleme: 15:45 05.02.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more