Sözcü Plus Giriş

Albayrak: Faizlerde düşüş devam edecek

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Ocak ayı kredi kanalları yapılanmaların hareketlenmeye başladığı görülürken, Şubat ve Mart'ta bu sürecin daha da ilerlediğini göreceğiz. Nisan ayı ile birlikte rahatlamanın çok daha güçlü hissedildiği, enflasyonun düşmesiyle birlikte faizlerin de çok daha sert düştüğünü görünce çok daha güzel günler Türkiye'yi bekliyor" dedi.

21:34 -

İzmir için güç birliği yapan İzmir Ticaret Odası (İZTO), Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) ve İzmir Ticaret Borsası (İTB) ev sahipliğindeki İzmir Odaları ve Borsaları Ortak Toplantısı, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın katılımıyla yapıldı. Programda konuşan Bakan Albayrak, “Ocak ayı kredi kanalları yapılanmaların hareketlenmeye başladığı görülürken, Şubat ve Mart’ta bu sürecin daha da ilerlediğini göreceğiz. Nisan ayı ile birlikte rahatlamanın çok daha güçlü hissedildiği, enflasyonun düşmesiyle birlikte faizlerin de çok daha sert düştüğünü görünce çok daha güzel günler Türkiye’yi bekliyor. Bu dönemlerle birlikte Türkiye Allah’ın izniyle geleceğe çok daha sağlam ve emin adımlarla bakacağı döneme giriyor. Türkiye için 2019 bu anlamda 2018’den çok önemli tedbirlerin yapısal dönüşümlerin rotaya koyulduğu bir yıl olacak. Şimdi Türkiye ekonomisine ilişkin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi menfi hayalleri olanların düşmanlık besleyenlerin tüm o hayallerinin hayal kırıklığına uğrayacağı dönem olacak. Seçimden sonra kötü olacakmış. Bu algıyı oluşturmak istiyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar biz köprüyü geçtik. Neticeler, faizler, ekonomik tüm gelişmeler her geçen gün çok daha iyiye gidiyor. Türk ekonomisi daha güçlenecek, en ufak kırılganlık bırakmamız lazım” dedi.

İLGİLİ HABERBir tanzimi sorduk bin ah işittik!Bir tanzimi sorduk bin ah işittik!

“OCAK AYI BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

2018’in çok önemli tecrübe ve derslerin çıkarıldığı bir yıl olduğuna dikkat çeken Albayrak, “Kamunun kazandığı bir sistemin sürecini ortaya koyacağız. Hiç kimsenin endişesi olmasın Türkiye olarak biz ele ele omuz omuza vererek büyük ve güçlü Türkiye modelini başaracağız. Daha az inanır daha az çalışırsak tarih bunun hesabını sorar. Vazgeçmeyeceğiz daha çok çalışacağız. Ekonomi programımızın en önemli ayaklarından bir tanesi malum enflasyonla mücadeledir. Enflasyonun nasıl sonuçlar doğurduğunu yeni nesil bilmiyor. Eski Türkiye’de enflasyon hikayeleri vardı. Aybaşı maaş alamayanların Türkiye’sinden bugüne geldiğimizde çok sıkı bir mücadele ortaya koyduk. Ocak ayı bizim için çok önemli. Son 20 yıldır ilk kez gıdada yaş sebze meyvede tarihi bir sıçramanın yaşandığı dönemdir. Antalya’daki fırtınayı bahane ederek fiyatları yükselttiler” diye konuştu.

İLGİLİ HABERBankaların mevduata ödediği faiz 150 milyar lirayı aştıBankaların mevduata ödediği faiz 150 milyar lirayı aştı

“TANZİM SATIŞ İÇİN İZMİR’DEN DE TALEP GELDİ”

İstanbul ve Ankara’da tanzim satış noktalarını hayata geçirdiklerini anlatan Albayrak, doğrudan üreticiden tüketiciye ürün gideceğini ifade etti. Son dönemde gıdada fahiş fiyatlara bağlı olarak enflasyonun yükseldiğini vurgulayan Albayrak, “Bu artış olmasaydı enflasyon eksi 0.43 çıkardı. Yıllık enflasyon ise 18.85’e düşecekti. Tanzim satış gelince marketler fiyatları birden düşürdü. İzmir’den de talep geldi, hemen çalışmalara başladık. Birileri fırsatçılık yaptığında devletin demir yumruğu kalkar. İzmir’de de hazırlık tamamlanırsa İzmir Büyükşehir Belediyesi ile bunu vatandaşları mağdur etmeden hayata geçiririz” dedi.

YENİ HAL YASASI

Konuşmasının son bölümünde yeni hal yasası ile ilgili bilgi veren Bakan Albayrak, “Gıda izleme sistemi, planlama, üretimi arttırma, seracılık alt yapısını güçlendirme gibi adımlarla tüm projeleri destekleyerek güçlü bir dönüşüm sağlayacağız. Tarımdaki sorunlar hemen çözülmese de yapısal dönüşümle birlikte önemli bir kısmını geride bırakacağız. Çok güçlü bir tarımsal alt yapıyla projeler ile ülkeyi başka bir lige taşıyacağız. Çünkü Türkiye tarımda Avrupa’da birinci. Yaş meyvede ihracatımız ithalatın 7 katı. 3.4 milyar dolarlık dış ticaret fazlamız var. Türkiye büyüyor nüfusu büyüyor üretiyor ve fazlasını ihraç ediyor. Türkiye 16 senede rüzgar enerjisinde önemli aşamalar kat etti. İnşallah yeni bir ekonomi hikayesi yazmak için çok güçlü adımlar atıyoruz. 2019 ilk çeyreğinde ekonomik göstergelerde başlayan tüm olumlu gelişmeler bunun sonucudur. Herkesle diyalog içinde olacağız. Tüm paydaşlarımızın aklını kullanarak inşallah Türkiye’yi daha iyi bir noktaya taşıyacağız” diye konuştu. DHA

Son güncelleme: 23:11 15.02.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more