Sözcü Plus Giriş

Altın fiyatları yönünü değiştirdi! Çeyrek altın ne kadar?

Gram altın, güne düşüşle başlamasının ardından önceki kapanışına göre yüzde 0,6 düşüşle 254,9 lira seviyesinde dengelendi. İstanbul Kapalıçarşı'da, dün kapanışta çeyrek altın 417 lira, Cumhuriyet altını 1.708 liradan satılırken, 24 ayar külçe altının gram fiyatı ise dünkü kapanışa göre yüzde 1,07 yükselişle 256,5 liradan işlem gördü. Peki çeyrek altında son durum ne? İşte 4 Temmuz altın fiyatları...

07:50 -
Altın fiyatları yönünü değiştirdi! Çeyrek altın ne kadar?

Altının gram fiyatı, güne yükselişle başlamasının ardından 254,9 lira seviyesinde dengelendi. Dün, ons altının fiyatı ve dolar kurunun satıcılı seyretmesiyle yüzde 0,6 değer kaybeden gram altın, günü 256,5 liradan tamamladı. Analistler, altın fiyatlarındaki risk algısındaki düşüşün devam ettiğini ancak jeopolitik risklerin yatırımcılar tarafından dikkatle izlendiğini belirtti.Peki çeyrek altın ne kadar? İşte 4 Temmuz güncel altın fiyatları…

4 TEMMUZ ALTIN FİYATLARI 

Gram altın: 254,9 lira

Çeyrek altın: 421 lira

Cumhuriyet altını: 1.717 lira

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Asya piyasalarında satıcılı bir seyir izleyen ons altın, yüzde 0,4 azalışla 1.413,47 dolardan işlem görüyor.

“ALTINDA RİSK ALGISI DÜŞÜYOR”

Analistler, risk algısındaki düşüşün devam ettiğini ancak jeopolitik risklerin yatırımcılar tarafından dikkatle izlendiğini belirtti.

Bugün yurt içinde haziran ayı reel efektif döviz kuru, haftalık para ve banka istatistikleri, yurt dışında ise Avro Bölgesi’nde perakende satış verilerinin takip edileceğini bildiren analistler, teknik açıdan ons altında 1.400 doların destek, 1.423 doların direnç konumunda olduğunu kaydetti.

“TÜRKİYE’NİN ALTIN ÜRETİMİ 50 TONA ÇIKABİLİR”

Altın Madenciler Derneği (AMD) Başkanı Hasan Yücel, yaptığı yazılı açıklamada, hali hazırda AMD çatısı altındaki 22 firmada yaklaşık 10 bin kişi istihdam edildiğini, 2001 yılından 2018 yılına kadar ise toplamda 302 ton altın üretimi gerçekleştirdiklerini kaydetti. Bu süreçte altın üretiminin karşılığı olarak devlete toplamda 60 ton altına eş değer vergi ödediklerini vurgulayan Yücel, “2017 yılında 22 ton olan altın üretimini, 2018 yılında 27 tona çıkararak sektörde önemli bir sıçrama gerçekleştirdik. Yatırım aşamasındaki projelerin önümüzdeki 2-3 yılda devreye girmesiyle, Türkiye'nin altın üretimini çok rahatlıkla yıllık 50 tona çıkarabiliriz.” değerlendirmesinde bulundu.

Yücel, Türkiye'de siyanürle altın arandığına ilişkin iddiaların ve haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirterek, şöyle devam etti:

“Bilerek veya bilmeyerek madencilik faaliyetlerini engellemeye yönelik girişimler nedeniyle, ülkemiz kendi yer altı kaynaklarını değerlendiremez hale gelmiştir. Madenler ülkenin yer altı zenginlikleridir. Yer altı zenginliklerini değerlendirmede başarılı olamayan ülkeler sanayide dışa bağımlı olmaktan kurtulamazlar. Madencilik sanayinin hammadde ve ara mal ihtiyacını karşılar, ülkeye döviz kaybettirmez, sürekli döviz kazandırır. Ülkemizde başta sentetik kumaş imalatı-iplik, naylon, plastik, kuyumculuk, boya, ilaç, tarım kimyasalları, galvanizleme, metal kaplama ve elektro teknik olmak üzere başka sanayi dallarında siyanür bileşikleri kullanılmaktadır. Türkiye'de siyanürün kullanıldığı diğer alanlarda ‘siyanür' üzerinden herhangi bir tartışma yaşanmazken, sadece altın üretimindeki siyanürün tartışılması bu konudaki istismarın ve art niyetin en iyi göstergesidir.”

İLGİLİ HABERDolar/TL ne kadar oldu?Dolar/TL ne kadar oldu?
Son güncelleme: 12:17 04.07.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more