Altın fiyatları yükselişte! Çeyrek altın 392 lira oldu! Gram ve yarım altın ne kadar?

Altın fiyatları, pazar günü de vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Özellikle yatırım olarak altın almak isteyenler başta çeyrek altın, gram altın ve yarım altın fiyatlarını araştırıyor. Çeyrek altın fiyatı haftayı 392 lira ile kapatmıştı. Altın fiyatları merak edenler için haberimizin içerisinde yer alıyor.

Altın fiyatları yükselişte! Çeyrek altın 392 lira oldu! Gram ve yarım altın ne kadar?

Altın fiyatları yeni haftaya girmeden önce yatırımcılar ve hediye olarak almak isteyen tarafından merakla araştırılıyor. . Yukarı eğilim gözlenen altın fiyatlarında hafta boyunca yükseliş devam etti. Fiyatların yükselmeye devam edeceğini düşünenler ise “Çeyrek altın ne kadar? Gram altın kaç TL?” aramaları yapıyor.

ALTIN FİYATLARI NE KADAR?

Altın fiyatları haftayı hareketli şekilde kapattı. Serbest piyasada 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 240,20 lira oldu. İstanbul Kapalıçarşı'da 240 liradan alınan 24 Ayar Külçe Altın (Gr.) 240,20 liradan, bin 582 liradan alınan Cumhuriyet Ata Lira bin 603 liradan, 219 liradan alınan 22 Ayar Bilezik (Gr.) 223 liradan, bin 546 liradan alınan Lira (Tam) Ziynet bin 566 liradan, 773 liradan alınan Yarım Ziynet 783 liradan ve 387 liradan alınan Çeyrek Ziynet 392 liradan satıldı.

Kıdem tazminatı vergi iadesi ödemeleri başladı mı? Kıdem tazminatı vergi iadesi ayrıntıları... İlginizi Çekebilir Kıdem tazminatı vergi iadesi ödemeleri başladı mı? Kıdem tazminatı vergi iadesi ayrıntıları...

ALTIN FİYATINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER

Altın üretim ve yatırım amaçlı kullanılan aynı zamanda da uluslararası piyasalarda işlem gören bir yatırım aracıdır. Altının fiyatını etkileyen faktörler, altının arz ve talebini etkileyen faktörlerdir. Bunlar ise;

1- Mücevher talebi başta olmak üzere altına olan endüstriyel talep,

2- Madencilik şirketlerinin altın çıkarma maliyetleri,

3- Altın arz ve talebinde ağırlıkları yüksek olan ülkelerin jeopolitik durumları,

4- Petrol ve diğer emtiaların fiyatları,

5- Merkez bankalarının altın alış ve satış işlemleri,

6- Merkez bankalarının para politikaları,

7- Reel faiz hadleri,

8- Enflasyon oranları,

9- Dünya ekonomilerinin büyüme hızları,

10- Altın üreticilerinin hedging işlemleri,

11- Altının işlem gördüğü vadeli piyasalardaki kısa ve uzun pozisyon miktarı,

12- Spekülatif amaçlı işlemler,

13- ABD Doları'nın diğer para birimleri karşısındaki değeridir.