Sözcü Plus Giriş

Amasya’da depolarda soğan kalmadı

Türkiye’de en fazla kuru soğan üretiminin yapıldığı Amasya'da depolarda kuru soğan kalmadı. Kapatılan Suluova Soğan Üreticileri Birliği eski Başkanı ve soğan üreticisi Haydar Karaca, soğan fiyatlarının bu kadar yükselmesinin sebebinin depolanan soğanda meydana gelen hastalık olduğunu söyledi. Karaca, "Depolarda bekletilen kışlık soğan normalde 350-400 ton civarıdır. Ancak bu yıl yaklaşık 100 ton soğan piyasaya sunuldu. Şuan depolarda soğan yok" diye konuştu.

İsmail AKDUMAN
14:22 -
Amasya’da depolarda soğan kalmadı

Kilosu yaklaşık 70-80 kuruşa mal edilen ve üreticiden 1 liraya alınan soğan, market ve pazarlarda fiyatı 8-10 TL’ye satılıyor.  Türkiye’nin soğan merkezlerinin başında gelen Amasya’da üreticiler ise ‘erkenci soğanı’ bekliyor.

“DEPOLAR BOMBOŞ”

Kapatılan Suluova Soğan Üreticileri Birliği'nin eski başkanı ve soğan üreticisi Haydar Karaca, kentteki soğan depolarının boş olduğunu söyledi. Karaca, erkenci soğanın hasatının da Temmuz ayında yapılacağını söyleyerek, “Amasya’da kent genelinde depolarda 350-400 ton soğan depolanır. Ancak geçen yıl mevsim şartları ve soğanda meydana gelen hastalıklar, depolarda bozulan soğanların fazla olması nedeniyle sadece 100 ton civarında soğan piyasaya sürüldü. Şuan depolarda soğan yok. Soğan olmayınca fiyatlar arttı” dedi.

BU YIL ÜRETİM 2 KATINA ÇIKTI

Ocak ayından sonra soğan fiyatlarının yükselmesinin normal olduğunu dile getiren Karaca, “Çünkü piyasada soğan kalmayacak. Depolar boşalacak. Ancak, Nisan ayında Adana’da erkenci soğan hasatı başlayacak, sonra Hatay ve Temmuz ayında da Amasya’da. Yani piyasada soğan artacak ve fiyatları aşağıya inecek. Bu yıl üretici zarar edecek. Çünkü, soğanın çok para etmesi üzerine çiftçi daha büyük araziye soğan dikti. Bu yıl hastalık olmaz ve hava şartları uygun olursa Amasya bu yıl beklenen rekolte 700-800 ton civarı olacak” diye konuştu. Erkenci soğan hasatı ile birlikte fiyatların düşeceğini ileri süren Haydar Karaca, 1 ay sonra fiyatların 2 ila 3 TL’ye kadar düşeceğini dile getirdi.

DEVLET ÜRETİCİYE MAZOTU UCUZ VERMELİ

Devletin soğan ithal etmesi yerine üreticiye destek çıkması gerektiğini söyleyen Karaca, “Kış ayında da kıtlık yaşanmayacak. Fiyatlar aşağıya doğru yönelecek. Ancak bunlar geçici çözümler. Gelecek yıl belki yine fiyatlar yükselecek. Tarım bakanlığı soğana bakış açısını değiştirmeli. İthal soğan almak yerine üreticiyi desteklemeli. Üreticiye mazotu ucuz vermeli. Ben tarladaki traktörüme mazotu pompa fiyatından alıyorum” dedi.

“PATATES TAVAN YAPACAK”

Soğan fiyatlarının normale döneceğini kaydeden Haydar Karaca, aynı şeyi patates için söylemenin zor olduğunu dile getirdi. Karaca, patatesin tarladan çıkış fiyatının yüksek olduğuna dikkat çekerek, “Patates üreticisi bu yıl tohumluk alamadı. Çünkü tohumluk fiyatı 3.5 TL’ye çıktı. Tarladan çıkış fiyatı bu yüzden 4-5 TL oldu. Piyasada ise 7-8’ye çıkınca üretici alamadı. Devlet patates ithal edeceğine çiftçiye ucuz tohum versin. Üreticinin maliyetini düşürsün. Mayıs ayı sonunda Adana’da patates toplanmaya başlayacak ama bu fiyatların düşmesini sağlamayacak” diye konuştu.

Son güncelleme: 14:26 13.04.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more