Ankara’da ramazan pidesi fiyatları belli oldu

Artık Türkiye'de ürünlere zam yapılırken hem ürünün gramajı düşürülüyor, hemde fiyat artışı yapılıyor. Ankara'daki pide fiyatları ile ilgili vatandaşa bir iyi haber bir de kötü haber geldi. İyi haber; pidenin gramajı değişmedi geçen yıl ki gibi 275 gramdan satışa sunulacak. Kötü haber ise geçen sene 2 lira olan pidenin fiyatı 50 kuruş zamlandı. Ekmek Üreticileri Federasyonu Genel Başkanı Murat Kavuncu, ramazan pidesinin fiyatının da 2,5 lira olacağını söyledi.

Ankara’da ramazan pidesi fiyatları belli oldu

Ekmek Üreticileri Federasyonu Genel Başkanı Murat Kavuncu, Ankara’da ekmeğe gelen yüzde 25 zammın nedenlerini ve diğer illerdeki ekmek fiyatlarına dair fiyatların seyrini değerlendirdi.

UN FİYATLARI ARTTI

Bloomberg HT’nin haberine göre; döviz kurlarında yaşanan dalgalanmadan dolayı ekmeğin hammaddesi unda da bir fiyat artışı meydana geldiğine dikkat çeken Kavuncu, zammın gerekli olduğunu belirtti.  “Şu anda tüm Türkiye’de ekmek fiyatlarının zamlanması için çalışmalar sürüyor. İstanbul, Samsun ve Kayseri başta olmak üzere Orta Anadolu’da bu çalışmalar yapılıyor” diyen Kavuncu, ramazan pidesi fiyatıyla ilgili de bilgi verdi. Kavuncu, “Ankara’da 2.5 TL olacak ramazan pidesi. Çok da bir zam yapmadık” dedi.

Yine bugün Ankara’daki ekmeklere de zam geldi.  200 gram ekmeğin fiyatı yüzde 25 artışla, 1 TL’den 1.25 TL’ye yükseldi. Diğer bölgelerde de yarından itibaren pide fiyatlarının açıklanması bekleniyor.

SAMSUNDA PİDE FİYATLARI BELLİ OLDU

Ramazan ayının en fazla tüketilen gıdası olan pidenin Samsun'da da satış fiyatı belli oldu. Geçen sene 300 gramı 2 TL'den satılan Ramazan pidesi, bu sene 470 gramı 4 TL'den satılacak. Geçen sene 2,5 TL'den satılan yumurtalı pide ise bu sene 5 TL'den müşteriye sunulacak.  Ayrıca yeni tarifede simidin gramajı düşürülerek, fiyatı 1 TL'ye çekildi.