Sözcü Plus Giriş

‘Anlaşarak ayrıldık’ ücretlerinin ödeneceği süre hâlâ belli değil

Karşılıklı anlaşarak işten ayrılan personele yapılan ödemeden kesilen gelir vergisi 27 Mart 2018 tarihinden önce işten ayrılanlara da artık iade edilecek ancak ödenecek paraların hangi zaman zarfında ödeneceği hâlâ belli değil. Uzmanlar ödeme süresinin uzamasının yetkili vergi dairelerindeki yoğunluğa bağlıyor. 

Sozcu.com.tr
08:34 -
‘Anlaşarak ayrıldık’ ücretlerinin ödeneceği süre hâlâ belli değil

Kimi vatandaşlar iş yerlerinden çıkarılmadan karşılıklı anlaşarak ayrılabiliyorlar. Karşılıklı ayrıldıklarında bu vatandaşlara ikale sözleşmesi kapsamında bir ücret ödeniyor.

GELİR VERGİSİ ALINIYORDU

Bu ücretin ismi resmi sözleşmede iş kaybı tazminatı, iş sonu tazminatı veya iş güvencesi tazminatı olarak yer alıyor. İş yeriyle karşılıklı anlaşarak çıkan çalışanların bu tazminatlarından işten çıkarılınca alınan kıdem tazminatının aksine gelir vergisi uygulanıyordu.

İLGİLİ HABERİşten kendi isteğiyle ayrılan işçi hangi hallerde kıdem tazminatı alabilir?İşten kendi isteğiyle ayrılan işçi hangi hallerde kıdem tazminatı alabilir?

27 MART 2018 SONRASI İÇİN DÜZENLENDİ

Hazine ve Maliye bakanlığı 27 Mart 2018’de yaptığı bir düzenleme ile karşılıklı anlaşma sonucu verilen ücretten gelir vergisi iadesi yapılmasına karar vermiş ve bu haksızlığı gidermişti.

GELİR VERGİSİ ÜCRETİ GERİ ÖDENECEK

Yapılan bir düzenlemeyle ise 27 Mart 2018 tarihinden önce iş yeri ile karşılıklı anlaşarak ayrılan ve bunun karşılığında ücret alan vatandaşların da kesilen gelir vergisi ücretlerinin de geri ödenmesi kararı verildi.

DAVADAN VAZGEÇİLECEK

27.03.2018 tarihinden önce işten karşılıklı anlaşarak ayrılan kimi vatandaşlar yapılan düzenleme sonrası ödenen tazminatlardan kesilen vergilere ilişkin dava açmışlardı. Bugün yapılan bir düzenleme ile bu davalarından vazgeçen vatandaşlara gelir vergisi kesintileri iade edilecek. Dava açmamış olanlar ise yetkili vergi dairelerine başvurarak düzeltme zaman aşımı süresi içerisinde ücretlerini geri alabilecekler.

ÖZCAN: ÖDEME TARİHİ HENÜZ BELLİ DEĞİL

Sözcü Gazetesi sosyal güvenlik yazarı Sezgin Özcan sozcu.com.tr’ye konu hakkında yaptığı açıklamada ödeme sürelerinin henüz belli olmadığını belirtti. Özcan ödeme sürelerinin vergi dairelerindeki yoğunluğa bağlı olduğunu söylüyor.

İLGİLİ HABER2019 kıdem tazminatı hesaplama: Kıdem tazminatından kesinti yapılır mı?2019 kıdem tazminatı hesaplama: Kıdem tazminatından kesinti yapılır mı?
Son güncelleme: 08:56 29.03.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more