Sözcü Plus Giriş

Ara dinlenme süresi tek seferde mi kullanılmalıdır?

İşçilerin toplam çalıştığı süreyle orantılı olarak ve en az İş Kanununda belirtilen süreler kadar, aralıksız olarak verilen sürelere ara dinlenmesi denilir. Ara dinlenmeleri ile ilgili merak ettiğiniz tüm detaylar haberimizde... Şimdi, ara dinlenme süresi tek seferde mi kullanılmalıdır? Sorusunun cevabını verelim...

Sozcu.com.tr
08:57 -
Ara dinlenme süresi tek seferde mi kullanılmalıdır?

İşçilerin, yemek, içmek, tuvalet gibi günlük gereksinimlerini ve genel olarak dinlenme gereksinimlerini giderebilmeleri için günlük çalışma süreleri içerisinde çalışmaya ara verilmesi mecburidir. Bu mecburiyet çalışma sürelerinin, ara dinlenmelerinin de göz önüne alınarak düzenlenmesini gerektirir. İşçinin günlük iş süresi içinde kesintisiz olarak hiç ara vermeden çalışması beklenemez. Gün içinde işçinin yemek, çay, sigara gibi ihtiyaçlar sebebiyle ya da dinlenmek için belli bir zamana gereksinimi vardır. Ara dinlenmesi, işçinin dinlenme haklarındandır.

Ara dinlenme süreleri 4857 sayılı İş Kanunu md. 68/1. fıkrasında, işçinin o günkü toplam çalışma saatine paralel olarak düzenlenmiştir. Buna göre;

– 4 saat veya daha kısa süreli işlerde 15 dakika,
– 4 saatten fazla ve 7,5 saate kadar (7,5 saat dahil) süreli işlerde yarım saat,
– 7,5 saatten fazla süreli işlerde 1 saat olarak verilir.

Ara dinlenmesine ilişkin bu hüküm nispi emredicidir ve ara dinlenmelerinin alt sınırını belirtir (4857 sayılı Kanun md. 68/2). İşçinin aleyhine olacak şekilde Yasada belirtilen süreler daraltılamaz. Ancak sözleşmelerle daha fazla ara dinlenmesi kararlaştırılması mümkündür.

ARA DİNLENMESİ TEK SEFERDE Mİ KULLANILMALIDIR?

Genel kural, ara dinlenmelerinin aralıksız olarak kullandırılmasıdır.
Ancak, işyerinin bulunduğu yerdeki iklim, mevsim, gelenekler ve işin niteliği gibi özellikler göz önünde bulundurularak, hizmet akdinde belirtilmek kaydıyla, ara dinlenmesi bölünerek kullandırılabilir.

İLGİLİ HABERFazla mesai hesaplanırken ara dinlenmesi hesaba katılmakta mıdır?Fazla mesai hesaplanırken ara dinlenmesi hesaba katılmakta mıdır?İLGİLİ HABERGünde 9 saat çalışan işçinin ara dinlenmesi ne kadar olmalıdır?Günde 9 saat çalışan işçinin ara dinlenmesi ne kadar olmalıdır?
Son güncelleme: android-time 09:07 02.01.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more