Sözcü Plus Giriş

Asgari ücret tahmini: 2020 yılında asgari ücret ne kadar olacak?

Bir yılı daha geride bırakırken yaklaşık 8 milyon vatandaşın gözü kulağı asgari ücrete yapılacak zam oranında. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, yapacağı toplantıların ardından 2020 asgari ücret zammını açıklayacak.Peki tahmini olarak asgari ücret ne kadar olacak?

09:42 -
Asgari ücret tahmini: 2020 yılında asgari ücret ne kadar olacak?

İşçi, işveren ve hükumet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2020'de geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere görüşmelere başladı. İlk iki toplantı gerçekleştirildi. İşte asgari ücret zammına dair detaylar…

2020 ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Asgari ücrette, Yeni Ekonomi Programı’na göre 2020 yılı enflasyon hedefi olan yüzde 8.5 oranında artış yapılırsa, brüt asgari ücret 2 bin 775 TL'ye, net asgari ücret de AGİ hariç 2 bin 191 TL'ye çıkabilir.

Merkez Bankası enflasyon raporunda ve YEP'te 2019 yılı enflasyon tahmini yüzde 12 seviyesinde bulunuyor. Komisyon bu oranı esas alırsa brüt asgari ücret 2 bin 865 TL'ye, net asgari ücret de AGİ hariç 2 bin 262 TL'ye yükselir.

Komisyon yüzde 10 oranında artış yapmayı kararlaştırırsa bu durumda brüt asgari ücret 2 bin 814 TL'ye, net asgari ücret de AGİ hariç 2 bin 222 TL'ye çıkar.
İLGİLİ HABERAsgari Ücret Tespit Komisyonu ikinci kez toplandıAsgari Ücret Tespit Komisyonu ikinci kez toplandı

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücreti, yasa gereği 5’er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Bu komisyonda, işveren tarafını TİSK, işçi tarafını ise en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için Türk-İş temsil ediyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.
İLGİLİ HABERTürkiye'nin asgari ücret gerçeği: Avrupa'nın en kötü 4 ülkesinden biriTürkiye'nin asgari ücret gerçeği: Avrupa'nın en kötü 4 ülkesinden biri

İLGİLİ HABERAsgari Ücret Komisyonu'ndan ilk açıklamaAsgari Ücret Komisyonu'ndan ilk açıklama
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more