Sözcü Plus Giriş

Ay sonunu nasıl getireceğiz?

9 günlük bayram tatilinde imkanı olan paraları harcadı. Bugün herkes iş başı yaptı, masasına döndü ve hayatın gerçekleriyle yüzleşmeye devam ediyor. Peki ya ay sonuna kadar bütçemizi nasıl yettireceğiz?

Sozcu.com.tr
10:05 -
Ay sonunu nasıl getireceğiz?

Vatandaş 9 günlük bayram tatilini geçirdi. Önceki bayramlara göre İstanbul'da tatile çıkamayan vatandaş sayısı belirgin bir şekilde göze çarparken bir şekilde tatile çıkmayı başaran beyaz yakalılar yine sahilleri doldurdu.

Pazartesi günü mesaiye başlandığında herkesin aklında ‘bu ay sonunu nasıl getiririm' sorusu vardı. Ay başına denk gelen bayram tatili ile paraları harcayan beyaz yakalılar ay sonunu nasıl getireceğini düşünüyor.

Bayram tatili bitişi yollarda dönüş yoğunluğu yaşandı. Fotoğraf: AA

Döndüğünüzde ayın 10'u oldu. Yani maaşınızı 1 Temmuz'da alacağını düşünürsek önünüzde daha 21 gün var. Peki ya bu 21 günü nasıl geçirmeli? İşte Fobes ve Enterepeneur'dan tatil sonrası bütçenizi idareli kullanmak için küçük 4 öneri:

1) İHTİYAÇLARINIZI SAPTAYIN

Döndükten sonra ayın 21 günü daha bu para ile idare etmeniz gerekiyor. Önünüzde ödemeniz gereken faturalarınız kaldıysa bunları hesaplayarak mevcut bütçenizden düşün ve o kadar paranız var gibi davranın.

2) PLANLAMA YAPIN

Ayı bitirmenize daha üç hafta var bu üç hafta için planlı olan etkinliklerinizi saptayın. Bir düğüne gidecekseniz bunu göz önünde bulundurun, arkadaşınıza hediye alacaksanız buna göre ayarlama yapın.

3) KREDİ KARTI UYARISI

Nakit sıkışıklığında olduğunuzu biliyoruz. Bu yüzden sakın ama sakın kredi kartına yüklenmeyin. Kredi kartına yüklendiğiniz zaman yaptığınız bayram tatili sebebiyle tuhaf bir borç sarmalı içine girebilirsiniz.

4) EV AKTİVİTELERİ YAPIN

Hafta sonu dışarı çıkarken dikkatli harcayın. İlla ki bir mekana gitmek zorunda değilsiniz. Dokuz gün boyunca yeterince eğlendiniz. Ayın geri kalanında evde arkadaşlarınızla vakit geçirerek daha az harcama yapabilirsiniz.

İLGİLİ HABERTatil bitti! Ekonomi gündemi ısınıyorTatil bitti! Ekonomi gündemi ısınıyor
Son güncelleme: 10:21 10.06.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more