Sözcü Plus Giriş

Bankalar konut kredisi verirken katı, bireysel kredide esnek davranıyor

Merkez Bankası'nın anket sonuçlarına göre bankalar taşıt kredisi ve bireysel kredilerde kredi verme koşullarını biraz esnetirken konut kredisinde katı koşullarla kredi veriyorlar.

08:30 -
Bankalar konut kredisi verirken katı, bireysel kredide esnek davranıyor

Türkiye’de faizler yavaş yavaş düşmeye başlarken bankalara yapılan kredi başvurularında son dönemde hafif de olsa bir kıpırdanma gerçekleşiyor.

Hükümet özel bankaları sık sık daha fazla kredi vermeleri konusunda uyarırken kamu bankaları taşıt ve konut kredisinde faizleri piyasa ortalamasının altına düşürerek piyasayı canlandırmayı hedefliyor. Bu bankaların yazacağı kamu zararları ise vatandaşı bekliyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın dün açıkladığı (TCMB), Banka Kredileri Eğilim Anketi’ne göre bankalar, işletmeler, taşıt ve diğer bireysel krediler için uyguladıkları standartları gevşetmiş durumda fakat konut kredileri için uyguladıkları standartlar ise katı olarak uygulanmaya devam ediyor.

İLGİLİ HABERKonut kredisi kullananlara yapılandırma geldi!Konut kredisi kullananlara yapılandırma geldi!

KONUT KREDİSİNİN STANDARDI AYNI

TCMB’nin bankaların 2019’un üçüncü çeyreğine ilişkin değerlendirmeleri ve 2019’un döndüncü çeyreğine dair beklentilerini içeren Banka Kredileri Eğilim Anketinin sonuç ve değerlendirmesi yayımlandı.

Ankete ilişkin yapılan değerlendirmede, bankaların, işletmeler, taşıt ve diğer bireysel krediler için uyguladıkları standartları gevşettiği, konut kredileri için uyguladıkları standartları ise temelde aynı bıraktığının görüldüğü bildirildi.

KISA VADELİ KREDİLERDE ARTIŞ DAHA BELİRGİN

Bu yılın dördüncü çeyreği için beklentilerin standartların işletme kredileri ve diğer bireysel kredilerde gevşetileceği, konut ve taşıt kredilerinde ise temelde aynı kalacağı yönünde olduğu belirtilen ankette, anket sonuçlarının kredi talebi açısından incelendiğinde, yılın üçüncü çeyreğinde işletmelere verilen kredi taleplerinin yabancı para cinsinden açılan krediler dışında arttığı, artışın kısa vadeli krediler ile Türk Lirası cinsinden açılan kredilerde daha belirgin olduğunun görüldüğü kaydedildi.

TAŞIT KREDİSİ TALEBİNDE ARTIŞ

Bireysel kredilerden, konut ve diğer bireysel kredi taleplerinde artış görülürken, taşıt kredisi talebinde azalış gözlendiği belirtilen ankette, şu değerlendirmelere yer verildi:

“2019 yılının dördüncü çeyreğine ilişkin beklentiler; yabancı para cinsinden açılan krediler haricindeki tüm işletme kredi türleri ve tüm bireysel kredi türlerinde talepte artış olacağı yönündedir. Bankaların fon sağlama imkanlarının gelişimi incelendiğinde, yılın üçüncü çeyreğinde yurt içi ve yurt dışı fonlama koşullarının önemli ölçüde gevşediği görülmektedir. 2019 yılı dördüncü çeyreğine ilişkin beklentiler, yurt içi ve yurt dışı fonlama koşullarında gevşemenin devam edeceği yönündedir.”

AA

İLGİLİ HABERÜç kamu bankasından araç kredisi paketiÜç kamu bankasından araç kredisi paketi

 

Son güncelleme: 08:35 05.10.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more