Sözcü Plus Giriş

Belediyeler saat kaçta açılır, saat kaçta kapanır? İşte belediye çalışma saatleri…

Hepimizin zaman zaman belediye mutlaka bir işi oluyor. Bu yüzden de belediye çalışma saatleri de merak ediliyor. Belediyeler hangi saatler arasında hizmet vermektedir? İşte, belediye çalışma saatleri...

16:14 -
Belediyeler saat kaçta açılır, saat kaçta kapanır? İşte belediye çalışma saatleri…

Belli bir beldede yerleşmiş halkın, bir arada yaşamasından doğan, sağlık, temizlik, eğlenme, dinlenme, kültür, çevre korunması gibi gereksinmelerin karşılanması amacıyla kurulmuş yerel kamu hizmeti örgütü belediyedir. Peki Belediyeler sabah saat kaçta açılır akşam saat kaçta kapanır? Belediyeler 09.00 – 12.00 / 13.00 – 17.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

BELEDİYE ÇALIŞMA SAATLERİ

Belediyeler hafta içi her gün mesaiye sabah tam 09.00’da başlar ve öğle tatili olan 12:00'a kadar devam ederler. Öğleden sonra 13:00'da tekrar mesaiye başlar ve akşam kapanış saati olan 17.00'a kadar çalışmaya devam ederler. Ancak, bazı vergi ödeme durumlarında çalışma saatleri uzayabilir ve hafta sonu da çalışabilmektedirler.

Belediyeler; Ramazan Bayramı (Şeker Bayramı) ve Kurban Bayramı gibi dini bayramlarda ve ayrıca 1 Ocak, 1 Mayıs, 19 Mayıs, 23 Nisan, 29 Ekim, 30 Ağustos ve 15 Temmuz gibi resmi tatil günlerinde hizmet vermemektedir.

BELEDİYE HAKKINDA

Belli bir beldede yerleşmiş halkın, bir arada yaşamasından doğan, sağlık, temizlik, eğlenme, dinlenme, kültür, çevre korunması gibi gereksinmelerin karşılanması amacıyla kurulmuş yerel kamu hizmeti örgütüdür. Belediye sözcüğü bir insan topluluğunun yerleşmek amacı ile oturduğu yer anlamına gelen Arapça beldeden türetilmiştir.

3 Nisan 1930 tarih ve 1580 sayılı Belediye Kanunu’na göre, nüfusu 2.000’i aşan her yerleşim merkezinde belediye yönetimi kurulabilmektedir. İl ve ilçe merkezlerinde ise nüfusun 2.000’in üstünde olup olmamasına bakılmaksızın belediye örgütü kurulması, yasayla öngörülmüştür.

Belediye yönetiminin sınırları, yönetsel kararla saptanır.

İLGİLİ HABERSGK hangi saatler arasında hizmet vermektedir? SGK hangi saatler arasında hizmet vermektedir?
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more