Sözcü Plus Giriş

Bina vergisi nedir? Bina vergisi nereye ödenir?

Kara ya da su üzerinde bulunan kalıcı yapılardan dolayı belediyelere ödenen bina vergisi nedir? Bina vergisi nereye ödenir? İşte bilinmesi gereken tüm detaylar...

09:15 -
Bina vergisi nedir? Bina vergisi nereye ödenir?

Bina vergisi mükelleflerinin ödediği bina vergisi hakkında merak edilenleri haberimizde bulabilirsiniz… Bina vergisi nedir? Bina vergisi nereye ödenir? İşte cevaplar…

BİNA VERGİSİ NEDİR?

Bina vergisi, 29.7.1970 tarih ve 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu ile düzenlenmiştir. Verginin mükellefi binanın malikidir. İntifa Hakkı malikten başkasına ait bulunuyorsa, verginin mükellefi o kişi olur. Ortak mülkiyet durumunda maliklerden her biri vergiden kendi payı oranında yükümlü olur. İştirak Halinde Mülkiyet durumunda malikler verginin tümünden müteselsil olarak sorumludurlar (EVK. m. 3) Bina vergisinin matrahı binanın yasa hükümlerine göre belirlenen vergi değeridir. Vergi değeri mükellef tarafından Vergi Dairesi'ne verilen beyanname ile bildirilir. Ancak bu değer, ilgili tüzük hükümlerine göre hesaplanacak olan “bina maliyet değeri”nden az olamaz. Bina vergisi oranı konutlarda binde 2, diğer binalarda binde 3 olarak uygulanır.

BİNA VERGİSİNİ KİM ÖDER?

Bina vergisini; bina vergisi mükellefinin ödemesi gerekiyor. Binanın maliki; varsa intifa hakkı sahibi; her ikisi de yoksa binaya malik gibi tasarruf eden kimse bina vergisi mükellefi olarak kabul ediliyor.

Bir binaya paylı mülkiyet halinde malik olanlar hisseleri oranında mükellef oluyor. Elbirliği mülkiyetinde ise malikler vergiden müteselsilen sorumlu oluyor.

Bina vergisinin matrahı, binanın emlak vergisi kanuna göre tespit edilen vergi değeri oluyor. Bina vergisinin oranı meskenlerde binde 1, ticari amaçlı kullanılan binalar gibi diğer binalarda ise binde 2 olarak hesaplanıyor.

Bu oranlar büyük şehir belediye sınırları ve mücavir alanlar içinde yüzde 100 artırımlı olarak uygulanıyor. Bakanlar kurulu vergi oranlarını yarısına kadar indirmeye veya üç katına kadar artırmaya yetkili oluyor.

Bina vergisini binanın maliki, varsa intifa hakkı sahibi, her ikisi yoksa binaya malik gibi tasarruf edenler öder.

EMLAK VERGİSİ NEREYE ÖDENİR?

Emlak vergisini ödemek istediğiniz taşınmazın bulunduğu belediyeye başvurarak gerçekleştirebilirsiniz. Emlak vergisini ödemek işlemini belediyeye gitmeden de yapmanız mümkün. Ödeme işlemini PTT ile havale ile ya da emlak vergisi mükellef numarasını kullanarak yapabilirsiniz. Ayrıca E-Belediye sistemiyle de ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İLGİLİ HABEREmlak vergisi nasıl ödenir?Emlak vergisi nasıl ödenir?
Son güncelleme: 09:16 06.02.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more