Sözcü Plus Giriş

Bireysellerin döviz mevduatı 6 ay sonra düştü

Bireysel döviz mevduatı altı ay kesintisiz artışın ardından seçimi takip eden haftada ilk kez düştü. Vatandaşlar bu sürede 173 milyon dolar satarken, 102 milyon dolar değerinde euro aldı.

15:34 -
Bireysellerin döviz mevduatı 6 ay sonra düştü

Lokal bireysellerin döviz mevduatı ise altı ay kesintisiz her hafta arttıktan sonra yerel seçimi takip eden haftada ilk kez düşüş gösterdi.

TCMB verilerine göre yurt içi yerleşiklerin kıymetli maden dahil yabancı para mevduat ve fonları 5 Nisan ile biten haftada yaklaşık 50 milyon dolar azalışla tarihi zirveden 181.88 milyar dolara geriledi.

İşlemciler geçen hafta bireysellerin uzun bir aradan sonra ilk kez TL talebi olduğunu belirtmişlerdi.

TCMB verilerine göre 5 Nisan ile biten haftada bireylerin yabancı para cinsinden mevduat ve fonları geçen haftaki 109.25 milyar dolarlık tarihi zirveden 121 milyon dolar azalışla 109.13 milyar dolara geriledi. Kurumların ise 71.6 milyon dolar artışla 72.74 milyar dolara yükseldi.

En son 5 Ekim 2018 haftasında döviz birikimlerini azaltmayı tercih eden bireyseller takip eden 25 haftada döviz birikimlerini kesintisiz artırdılar.

TCMB verilerine göre 5 Ekim 2018 haftasında 89.8 milyar dolar olan bireysellerin kıymetli maden dahil yabancı para mevduat ve fonları aralıksız artış yaşandığı 6 aylık dönemde yaklaşık 19.5 milyar dolar yükseldi

İLGİLİ HABERDolar/TL ne kadar? Dolar kurunda son durum ne?Dolar/TL ne kadar? Dolar kurunda son durum ne?

Bu artışın ana nedenleri olarak geçen yılın Ağustos ayında yaşanan kur şokunda bireysel yatırımcıların kar amaçlı bozdurduğu 8 milyar doları yerine koyma eğilimi ile beklentilerdeki bozulma nedeniyle birikimleri döviz cinsinden tutma alışkanlığının etkili olduğu belirtiliyor.

Öte yandan TL mevduat getirilerinin enflasyonun altında kalması da yurtiçi yatırımcıları döviz birikimine yönlendiriyor.

REUTERS

İLGİLİ HABERGram ve çeyrek altın fiyatları ne kadar? Altın fiyatları artışa devam ediyor!Gram ve çeyrek altın fiyatları ne kadar? Altın fiyatları artışa devam ediyor!

 

Son güncelleme: 09:22 12.04.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more