Sözcü Plus Giriş

Çalışan vefat ettiği takdirde çalışana ait kıdem tazminatı tutarını eşi talep edebilir mi?

Çalışanlar ve işveren arasında en çok ihtilaf meselesi olan ve iki tarafı karşı karşıya getiren kıdem tazminatı ile ilgili merak edilen pek çok konu vardır. Bunlardan biri de çalışan vefat ettiği takdirde çalışana ait kıdem tazminatı tutarını eşi talep edebilir mi? sorusudur. İşte cevabı...

09:45 -
Çalışan vefat ettiği takdirde çalışana ait kıdem tazminatı tutarını eşi talep edebilir mi?

Kıdem tazminatı çalışanlar açısından büyük önem taşır. Genel olarak işten ayrılma sonrasında işveren tarafından ödenen kıdem tazminatı, çalışma hayatında en çok dava konusu olan alacakların başında gelir. Peki, çalışan vefat ettiği takdirde çalışana ait kıdem tazminatı tutarını eşi talep edebilir mi? İşte merak edilen sorunun cevabı…

VEFAT EDEN ÇALIŞANINI KIDEM TAZMİNATINI EŞİ ALABİLİR Mİ?

Çalışan vefat ettiği takdirde çalışana ait kıdem tazminatı tutarını eşi talep edebilir. Çünkü 1475 sayılı İş Kanununun 14'ncü maddesi işçinin ölümü sebebiyle iş sözleşmesinin sona ermesi halinde kıdem tazminatının ödeneceğini belirtmektedir.

Bir çok sigortalı çalışanın, bu haktan haberi olmadığı için kıdem tazminatı talebinde bulunmamaktadır. İşte bu yüzden vefat eden çalışanın eşinin bu hakkı elde etmek için gerekli başvuruları ve girişimleri yapması gerekmektedir. İşveren ise bu hakkı geride kalanlara ödemekle yükümlüdür.

İLGİLİ HABERKıdem tazminatı nasıl hesaplanır?Kıdem tazminatı nasıl hesaplanır?İLGİLİ HABERİş Kanunu'nun 24'üncü maddesi göre iş sözleşmesi feshedilirse kıdem tazminatına hak kazanılır mı?İş Kanunu'nun 24'üncü maddesi göre iş sözleşmesi feshedilirse kıdem tazminatına hak kazanılır mı?
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more