Aile ve Çalışma Bakanı duyurdu! Çeyiz hesabı başvuruları ne zaman başlıyor? Devlet desteği ne kadar?

Düğün sezonunun yaklaşmasıyla evlenecek gençler çeyiz hesabı başvurularını araştırmaya başladı. Maddi sıkıntı nedeniyle yuva kuramayan çiftler için başlatılan çeyiz hesabı uygulaması 2017'den bu yana Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından devam ettriliyor. Peki çeyiz hesabı başvuruları ne zaman, başvurular nasıl yapılıyor? Çeyiz hesabına devlet katkısı ne kadar oldu? İşte 2019 çeyiz hesabıyla ilgili detaylar...

Aile ve Çalışma Bakanı duyurdu! Çeyiz hesabı başvuruları ne zaman başlıyor? Devlet desteği ne kadar?

Çeyiz hesabı desteğinin başlamasına kısa süre kaldı. Yuva kuracak gençler çeyiz hesabı başvurusu için başvuru gününü sabırsızlıkla bekliyor. Maddi sıkıntı nedeniyle yuva kuramayan çiftler için başlatılan çeyiz hesabı uygulaması, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca, 2017 yılından bu yana devam ettiriliyor. Çeyiz hesabıyla, evlilik için oluşturulan birikime devlet de katkı sağlıyor. Peki çeyiz hesabı başvurusu ne zaman başlıyor, devlet ne kadar katkı sağlıyor? Çeyiz hesabına nasıl başvurulur? İşte merak edilen sorularıyla çeyiz hesabı 2019 detayları…

ÇEYİZ HESABI 2019 BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, çeyiz hesabı ödemeleri için bankalara müracaatların 17 Nisan’da başlayacağını, ilk ödemelerin ise Mayıs ayı içerisinde yapılacağını açıkladı. Bakan Selçuk, 3 yıllık süreyi doldurarak evlenen katılımcıların gerekli müracaatları hesaplarının bulunduğu bankalara yapabileceklerini kaydetti.

ÇEYİZ HESABI DEVLET KATKISI NE KADAR?

Bakan Selçuk, çeyiz hesabına yapılan devlet katkısı oranlarına ilişkin bilgi vererek şunları söyledi:

“- 3 yıllık birikim sonucunda alınacak Devlet Katkısı oranı yüzde 10’dan yüzde 20’ye, verilebilecek en yüksek tutar 4 bin liradan 6 bin 500 liraya;

– 4 yıllık birikim sonucunda alınacak Devlet Katkısı oranı yüzde 15’ten yüzde 22’ye, verilecek en yüksek tutar 4 bin 500 liradan 7 bin 500 liraya;

– 5 yıl ve üzerindeki sürede alınacak Devlet Katkısı oranı yüzde 20’den yüzde 25’e, verilebilecek en yüksek tutar 5 bin liradan 9 bin liraya çıkarılmıştır.”

Zehra Zümrüt Selçuk, çeyiz hesabı ile yuva kurmayı düşünen gençleri tasarruf etmeye teşvik etmek ve biriktirdiği meblağa belirli bir oranda devlet katkısı sağlamayı amaçladıklarını kaydetti.

“AYLIK ALT LİMİT 155 LİRA 26 KURUŞ”

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk 2019 yılı için Çeyiz Hesabında katılımcıların yatıracağı aylık alt limitin 155 lira 26 kuruş, üst limitin ise bin 552 lira 65 kuruş olduğunu dile getirdi. Selçuk; üç aylık ödemeyi seçenlerin bu rakamların üç katını yatırabileceğinin de altını çizdi.

“15 BANKADA 22 BİN 344 KİŞİ ÇEYİZ HESABI AÇTI”

Bakan Selçuk, 15 bankada 22 bin 344 katılımcının Çeyiz Hesabı açtığını söyledi ve Çeyiz Hesabı açanların evlilik tarihinden önce en az 3 yıl düzenli ödeme yapmaları gerektiğine de işaret etti. Selçuk, kişilerin 27 yaşını doldurmadan ilk evliliklerini yaptıkları takdirde Devlet Katkısı ödemelerini alabileceğini bildirdi. Bakan Selçuk, “18 yaşından küçükler adına veli veya yasal vasi tarafından çeyiz hesabı açılabilir.” hatırlatmasında da bulundu.

ÇEYİZ HESABI NASIL ALINIR?

Hesap sahibinin, devlet katkısına hak kazanması için 27 yaşını doldurmadan önce ilk evliliğini yapması ve evlenmeden önce asgari 3 yıl boyunca çeyiz hesabına düzenli ödeme gerçekleştirmesi gerekecek. Evlenen çiftlerden kriterleri yerine getiren her bir eş devlet katkısından ayrı ayrı yararlanabilecek. Bu şekilde evlenecek çiftler toplamda 18 bin lira destek alabilecek. Hesapta biriken para işletilecek yani faiz gibi geliri de olabilecek.

ÇEYİZ HESABINA KİMLER BAŞVURABİLİR?

Çeyiz Hesabı’nı sadece T.C. vatandaşı gerçek kişiler ile mavi kart sahipleri açtırabilir. 18 yaşından küçükler adına veli ya da vasisi tarafından Çeyiz Hesabı açtırılabilir. 18 yaşından büyüklerin hesap açtırabilmesi için hiç evlilik yapmamış olmaları ve azami 24 yaşını doldurmamış olmaları gerekmektedir. Çeyiz Hesabı ortak hesap olarak açtırılamaz. Evlenmeyi planlayan çiftler birbirinden ayrı olarak Çeyiz Hesabı açtırarak devlet katkısından ayrı ayrı faydalanabilir. Sisteme dahil olmak için Türkiye’de kurulu mevduat veya katılım bankalarında çeyiz hesabı açtırılması zorunlu olacak. Uygulamadan faydalanabilmek için 3 yıl düzenli ödeme yapma şartı bulunuyor. Hesaba aylık en az 100, en fazla ise bin lira yatırılabiliyor. Gençler ödemelerini aylık ve 3’er aylık periyotlarda yapabiliyor.