CHP’den telefon borçlularını sevindirecek teklif

CHP, cep telefonu operatörlerinin telefon faturalarının ödenmemesi nedeni ile kapatılan hattın tekrar hizmete açılması için alınan ücretin kaldırılmasını istedi. GSM operatörleri borcundan dolayı kapanan hattı açmak için en az 27 lira ek ücret istiyor.

CHP’den telefon borçlularını sevindirecek teklif

CHP, cep telefonu operatörlerinin telefon faturalarının ödenmemesi nedeni ile kapatılan hattın tekrar hizmete açılması için alınan ücretin kaldırılmasını istedi. GSM operatörleri borcundan dolayı kapanan hattı açmak için, en az 27 lira ek ücret istiyor.

CHP Mersin Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Ali Mahir Başarır, 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu'nda değişiklik yapılması amacıyla kanun teklifi hazırlayarak TBMM Başkanlığına sundu. Başarır, “Vatandaşlarımızın sadece cep telefonu değil elektrik, su, doğalgaz faturalarını ödeyememeleri kendilerinin değil, mevcut iktidarın ayıbıdır” dedi.

TEK TUŞ PARASI

Milyonlarca vatandaşın borçlu durumunda olduğunu belirten Başarır, “4 kişilik bir aile için açlık sınırının 2 bin 047, yoksulluk sınırının 7 bin 080 TL olduğu bir ortamda vatandaşlarımızın faturalarını ödeyememeleri gayet doğal. Burada asıl düşünülmesi gereken halkımızın bu duruma neden ve nasıl getirildiğidir. Cep telefonları faturalarına yansıtılan birçok vergi varken, bir de açma- kapama ücreti ile vatandaşlarımıza bir bedel daha yansıtılması uygun değildir” dedi.

Elektronik ortamda telefon hatlarının açılıp kapatılmasının, tek bir tuşla yapılabilecek işlemler haline geldiğini de belirten Başarır, “Hiçbir işlem yapılmasına dahi gerek olmayan bir durumda tüketiciden açma kapama bedeli alınması, sebepsiz zenginleşmedir” diye konuştu.