Sözcü Plus Giriş

Çipli kimlik kartı nasıl alınır?

Çipli kimlik kart nasıl alınır? Vatandaşlar gün geçtikçe bu sorunun cevabını araştırıyor. 2019 itibariyle 37 milyon kişiye ulaşan çipli kimlik kartı almak için ne yapmak gerektiğini merak eden vatandaşlar için detaylı bir haber hazırladık. Adım adım yapmanız gerekenleri yazdığımız haberimiz ile kolaylıkla başvuru yapıp çipli kimlik kartı alabilirsiniz. İşte ayrıntılar…

08:05 -
Çipli kimlik kartı nasıl alınır?

Yakın bir zaman içinde zorunlu hale gelecek çipli kimlik kartlarını nasıl temin edebildiklerini öğrenmek için arayışlara başlayan vatandaşlar için hazırladığımız haberde çipli kimlik kartı nasıl alınır öğrenebilirsiniz. 2017 yılının Ocak ayı itibariyle başlayan çipli kimlik uygulaması için gerekli belgeler nelerdir? Peki, her geçen gün talep artan çipli kimlik kartı başvuruları için neler gerekli? İşte detaylar…

ÇİPLİ KİMLİK KARTI NASIL ALINIR?

İlk olarak 2017 yılında başlayan çipli kimlik kartı uygulaması dağıtımı hala sürmektedir. 2 yıllık bir süreçte 82 milyonluk ülke nüfusunun neredeyse yarıya yakını çipli kimlik kartı uygulamasına geçiş yaptı. Yaklaşık 37 milyon kişiye ulaşan yeni kimlik kartları için son başvuru tarihi 31 Aralık 2020 yılı olacak. Peki, çipli kimlik kartına nasıl başvuru yapılır?

Kimlik kartı başvurusu için yurt içinde öncelikle https://randevu.nvi.gov.tr/ adresine giriş yaparak randevu almalısınız.

Bir diğer yol ise Alo 199 Çağrı Merkezi'ni arayarak randevu alabilirsiniz.

Randevusuz olarak ise nüfus müdürlüklerine giderek başvuru yapabilirsiniz.

Yurt dışında ise temsilciliklere başvuruda bulunabilirsiniz.

Başvuru için nüfus müdürlüğüne gittiğinizde gerek görülürse parmak izi veya avuç içi damar izi taraması yapılarak sisteme kayıt yapılabilir.

Çipli kimlik kartı, online randevu, Alo 199 ya da bizzat müdürlüklere yapılan başvuru sırasında verilen adrese en yakın PTT vasıtası ile iletilmektedir.

ÇİPLİ KİMLİK KARTI İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

Eski tip nüfus cüzdanı
Uluslararası aile cüzdanı
Pasaport
Sürücü cüzdanı
Memur cüzdanı
Avukat kimlik kartı
Askeri kimlik kartı
Basın kartı
Muhtarlık tarafından düzenlenmiş talep belgesi
Yeni kimliğiniz 15 ila 30 gün içerisinde PTT tarafından evinize gönderilecektir.

İLGİLİ HABERT.C. kimlik no öğrenme: Kimlik bilgilerine nasıl ulaşılır?T.C. kimlik no öğrenme: Kimlik bilgilerine nasıl ulaşılır?
Son güncelleme: 08:06 02.07.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more