Devlerden Notre Dame için servet

Fransa'nın başkenti Paris'in en önemli yapılarından biri olan Notre Dame Katedrali'nde yaşanan yangın faciası sonrasında dev markalar yardım için sıraya girdi. Total, Louis Vitton ve Kering toplam 400 milyon euroluk bağışta bulundu.

Devlerden Notre Dame için servet

850 küsur yıllık geçmişiyle Fransa'nın en ikonik yapılarından biri olan Notre Dame Katedrali'ndeki yangın sonrası dev şirketler maddi yardımda bulundu.

Fransa merkezli çok uluslu petrol şirketi Total, Pazartesi gecesi çıkan yangında zarar gören Notre Dame Katedrali’nin yenilenmesi için 100 milyon euro bağışlayacağını duyurdu.

LOUİS VİTTON 200 MİLYON EURO BAĞIŞLAMIŞTI

Louis Vitton CEO’su Bernard Arnault, şirketin 850 yıllık Notre Dame Katedrali’nin yenilenmesi için 200 milyon euro bağış yapacağını açıklamıştı.

Şirketten yapılan açıklamada, “Louis Vitton ve Arnault ailesinin bu ulusal trajedi karşısında bir dayanışma ruhu sergileyerek, Fransa´nın bir mirası ve birlik sembollerinden olan Notre Dame Katedrali’nin yenilenmesine yardımcı olacak” denilmişti.

KERİNG’DEN 100 MİLYON EURO

Gucci ve Yves Saint Laurent moda markalarının sahibi olan Kering grubunun başkanı ve CEO’su olan milyarder François-Henri Pinault, Notre-Dame'in yeniden inşası için 100 milyon euro vaadinde bulundu.

Total’in duyurusuyla, katedralin yenilenmesi için bağışlanan miktar Louis Vitton’un 200 milyon euro ve Kering’in 100 milyon euro bağışlarıyla birlikte toplam 400 milyon euroya ulaştı.

DOKUZ SAATTE SÖNDÜRÜLDÜ

Pazartesi gecesi başlayan yangında katedralin çatısı ve kubbesi çökerken, itfaiye yetkilileri Notre Dame Katedralindeki yangının dokuz saatlik müdahale sonrasında söndürüldüğünü ve katedralin yapısal bütünlüğüne bir zarar gelmediğini açıkladı.

DHA

 

Notre Dame Katedrali'nden kurtarılan tarihi eserler İlginizi Çekebilir Notre Dame Katedrali'nden kurtarılan tarihi eserler