Sözcü Plus Giriş

Dolar kurunda son durum: Seçimden sonra dolara ne oldu?

Yüksek Seçim Kurulu'nun İstanbul seçimlerini erteleme kararı almasıyla birlikte dolar/TL kuru yükseliyor. Uzmanlar dolar kurunun yükselmesini Türkiye'de 'hukukun üstünlüğü' endişelerine bağlıyor. 1 Nisan tarihinden bu yana dolar/TL karşısında yüzde 11 değer kaybetti.

Sozcu.com.tr
07:51 -
Dolar kurunda son durum: Seçimden sonra dolara ne oldu?

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir  Belediye Başkanlığı seçiminin iptali için olağanüstü itirazını 7'ye  karşı 4 oyla kabul etti. Seçim, 23 Haziran tarihinde gerçekleştirilecek. 31 Mart yerel seçimlerinden önceki haftanın son işlem günü dolar/TL 29 Mart tarihinde günü 5.57’den haftayı kapatmıştı. Kesin olmayan sonuçlara göre İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı’nı Ekrem İmamoğlu kazanmış ardından 1 Nisan günü dolar günü 5.4862’den kapatmıştı. Aradan geçen 37 gün içerisinde dolar/TL 6.10’a kadar çıktı. Aradan geçen bir aydan biraz daha fazla sürede Türk Lirası dolar karşısında yüzde 11 daha değer kaybetti. Yıl başından bu yana bakıldığında ise Türk Lirası dolar karşısında yüzde 16 değer kaybetti.

YSK SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAK

Yüksek Seçim Kurulu, 31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde İstanbul'da  kanuna aykırı sandık kurulu görevlendirmelerini yapan ilçe seçim  kurulu başkan ve üyeleri ile seçim müdürleri ve diğer sorumlular  hakkında suç duyurusunda bulunulacağını duyurdu.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), AK Parti'nin Büyükçekmece İlçe Belediye Başkanlığı ile MHP'nin Maltepe İlçe Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline ilişkin olağanüstü itirazlarını reddetti.

İLGİLİ HABERDolar yukarı hareket ediyorDolar yukarı hareket ediyor

2018 SEÇİM SÜRECİNDE YÜKSELMİŞTİ

Türkiye 2018 yılında da genel seçim sürecinden geçmişti. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin 17 Nisan 2018 günü partisinin grup toplantısında yaptığı çağrı ile başlayan erken seçim süreci, 24 Haziran genel seçimleri ile son bulmuştu. Devlet Bahçeli’nin ilk erken seçim çağrısı yaptığı gün 4.10 TL olan dolar kuru, seçimin geride kaldığı 25 Haziran 2018 tarihine gelindiğinde 4.67 seviyesine kadar yükselmişti.

ULUSLARARASI EKONOMİ BASINI HABERİ NASIL GÖRDÜ?

Financial Times haberinde uluslararası yatırımcıların ülkede hukukun üstünlüğüne karşı endişelendiklerini söylerken, Wall Street Journal muhalefetin AKP kontrolü devam ettirmek istiyor açıklamalarına yer verdi.

Financial Times:

İstanbul seçimleri yeniden yapılacak. Türkiye’deki seçim kurulunun İstanbul seçimlerinin yeniden yapılmasına karar vermesi ülke siyasetini karıştırdı. Kararın ardından Türk Lirası dolar karşısında yüzde 3 değer kaybetti. Karar, 850 milyar dolarlık bir ekonomi olan Türkiye’deki hukukun üstünlüğü hakkında yabancı yatırımcıları endişelendirdi.

The Wall Street Journal:

Türkiye muhalefet tarafından kazanılan İstanbul seçimlerini iptal etti. AKP seçimlere hile karıştırıldığını söylerken muhalefet AKP’nin kontrolü sağlamaya devam etmek istediğini söylüyor.

Son güncelleme: 12:47 07.05.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more