Sözcü Plus Giriş

Trump’ın mesajından sonra dolar kurunda son durum: Dolar ne kadar oldu?

ABD Başkanı Donald Trump dün Türkiye'nin Suriye'de yapmayı planladığı operasyonla ilgili olarak gözdağı vermiş ve tehditlerde bulunmuştu. Trump'ın adeta bir kabadayı gibi Türkiye ekonomisine yönelik tehditlerinin ardından dolar/TL 5.80'in üzerine çıkmıştı. Dolar akşam saatlerinde 5,83'ü gördü.

Sozcu.com.tr
07:53 -
Trump’ın mesajından sonra dolar kurunda son durum: Dolar ne kadar oldu?

Dün akşam saatlerinde ABD Başkanı Donald Trump ve Pentagon’dan gelen açıklamala yükselen Dolar/TL, güne 5,85’in altında başladı. Dolar/TL daha sonra Trump’ın Türkiye’ye destek veren yeni sözleriyle birlikte dolar/TL 5.80’in altına geriledi. Akşam saatlerinde ise dolar tekrar 5,83 seviyelerine geri geldi.

‘TÜRKİYE’NİN ÖNEMLİ BİR PARTNER OLDUĞUNU UNUTTULAR’

Trump öğleden sonra yaptığı açıklamada, “Birçok insan Türkiye’nin çok önemli bir partnerimiz olduğunu unuttu hatta onlar F-35’lerin çelik kasalarını üretiyor. İdlib bölgesinde birçok hayatın kurtarılmasında bana yardımcı oldu” ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump dün Türkiye’nin Suriye’de yapmayı planladığı operasyonla ilgili olarak gözdağı vermiş ve tehditlerde bulunmuştu.

ABD Başkanı Donald Trump Twitter'dan paylaştığı mesajda “Türkiye benim emsalsiz mantığıma göre sınırı aştığını düşündüğüm bir şey yaparsa, Türkiye'nin ekonomisini yerle bir ederim” açıklaması yapmıştı.

ABD Savunma Bakanlığı Baş Sözcüsü Jonathan Hoffman, ABD'nin Türkiye'nin Suriye'deki operasyonunu onaylamadığını ve desteklemeyeceğini söyledi.

Türkiye ise güvenli bir bölge oluşturularak sınırlarında bir terör koridoru oluşturulmasına izin verilmemesi ve daha sonra mültecilerin yerleştirilmesi için bir süredir planladığı operasyona ilişkin hazırlıklarını tamamladığını belirtiyor.

“PİYASA FİYATLAMASI ÇOK SINIRLI KALMIŞ DİYEBİLİRİZ”

Reuters’a konuşan bir bankanın döviz masası işlemcisi, “Planlanan Suriye operasyonu öncekilere bakınca çok daha kapsamlı bir bölgeye işaret ediyor. Bu belki aylarca sürebilecek bir askeri hareketlilik anlamına geliyor. En önemli sorulardan biri sahada çatışma olacak mı? Ve sürenin uzunluğuna bakınca belki ilk günlerde değil ancak bunun kaçınılmaz olacağı da düşünülüyor. Bu piyasada önemli bir endişe” dedi ve ekledi:

“Bunun ötesinde Trump’ın ekonomik yaptırım tehdidi ise piyasadaki endişeleri artıran bir diğer faktör. ABD’nin çekileceğini açıklaması ile birlikte yapılan bir söylem olduğunu düşünüyoruz. Yaptırıma eylem olarak şahit olacaksak piyasa fiyatlaması çok sınırlı kalmış diyebiliriz, bu da piyasa fiyatlamasının söylemlere göre şekilleneceğini gösteriyor.. Dolar/TL’de 5.80’in üzerinde kapanışlar önemli bir eşiğin aşıldığını da gösteriyor. Bu seviyelerde kalıcılık yukarı yönlü hareketleri hızlandırabilir”

İLGİLİ HABERMilli Savunma Bakanlığı: Ölürsem şehit kalırsam gaziMilli Savunma Bakanlığı: Ölürsem şehit kalırsam gazi
Son güncelleme: 18:45 08.10.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more