Dolar/TL ne kadar oldu? Dolar haftaya böyle başladı…

ABD'nin Suriye'den çekilme takvimi ve makro ekonomik gelişmelerin izleneceği haftaya dolar/TL 5.33 seviyesinin altında başladı. Dolar/TL geçen haftaya ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'ye yönelik ekonomik tehdit içeren açıklamalarıyla gün içinde 1 Kasım'dan beri ilk kez 5.5450 seviyesini test ederek başlamıştı. Peki dolarda İyimserlik sürer mi? İşte piyasalardan güncel gelişmeler...

Dolar/TL ne kadar oldu? Dolar haftaya böyle başladı…

Merkez Bankası’nın (TCMB) geçen hafta PPK toplantısında faizleri sabit tutması ve ileriye dönük bir indirim sinyali vermemesinin ardından yönünü aşağı çeviren dolar/TL’de iyimserlik sürüyor.

Dış piyasalarda bu hafta Japonya ve Avrupa merkez bankaları faiz kararları ve Davos zirvesi takip ediliyor. Jeopolitik gelişmeler ve lokal veri gündemi de piyasalarda takip edilmeye devam ediliyor.

Dolar/TL geçen haftaya ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’ye yönelik ekonomik tehdit içeren açıklamalarıyla gün içinde 1 Kasım’dan beri ilk kez 5.5450 seviyesini test ederek başlamıştı. Türkiye ve ABD liderlerinin ikili telefon görüşmesi sonrası iki ülke ilişkilerine yönelik iyimserlik, gelişmekte olan ülke para birimleri genelindeki olumlu hava ve TCMB’nin faiz kararı sonrası iyimserlikle dolar/TL 5.35 civarına geriledi.

21 OCAK
08:12
21 OCAK
08:12
Dolar ne kadar oldu?
Dolar/TL 5.3235/5.3275'ten, euro/TL 6.0551/6.0693'ten işlem görüyor.

ÇİN BEKLENTİLERE PARALEL BÜYÜDÜ

Küresel piyasalarda Çin ekonomisindeki büyüme trendi, ABD Çin ticaret gelişmeleri, ABD faiz artış hızı ve Brexit süreci takip edilmeye devam ediliyor.

Dünyanın ikinci büyük ekonomisi olan Çin ekonomisi dördüncü çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6.4 ile beklentilere paralel büyüdü. Bu seviye en son küresel finansal kriz süresince 2009 başında görülmüştü. Çin’de sanayi üretimi Aralık ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5.7 yükselirken, perakende satışlar yüzde 8.2 yükseldi.

Çin ekonomisi 2018’de yüzde 6.6 ile 28 yılın en zayıf büyümesini kaydetti ancak piyasalar bu verilere hafif tepki verdi.

Dolar Çin’in 2018’deki ekonomik büyümesinin yaklaşık 30 yılın en düşük seviyesine gerilediğine gösteren veriye rağmen yatırımcıların risk iştahının güçlü kalmasıyla başlıca para birimleri karşısında iki haftanın zirvesine yakın seyrediyor.

Dolar endeksi Cuma günü 4 Ocak’tan bu yana en yüksek seviyesi olan 96.394’e yükseldikten sonra 96.308 ile yatay seyrediyor.ABD TÜRKİYE İLİŞKİLERİ İZLENİYOR

ABD’nin Suriye’den askeri birliklerini çekme sürecinde Ankara ve Washington’un Suriye’deki Kürt gruplar konusunda nasıl bir yol izleyeceğine dair görüş ayrılıkları iki ülkeyi Fırat’ın doğusunda bir güvenli bölge oluşturulmasına dair müzakerelere taşıdı.

Ankara güvenli bölgenin güvenliğinde Türk ordusunun ve istihbaratının rol oynamasını, bölgede yerel yönetimlerin kurulmasını, ABD’nin sürece lojistik ve maddi destek sağlamasını talep ederken, bu bölgede PYD/YPG unsurlarının herhangi bir süreçte rol oynamasına kesin bir şekilde karşı çıkıyor.

Süreç piyasalarda da yakından takip edilirken Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, ABD Başkanı Donald Trump ile dün yaptığı telefon görüşmesinde, Türkiye’nin Suriye’de Menbiç bölgesinde güvenliği vakit kaybetmeden devralamaya hazır olduğunu ilettiğini açıkladı.

Tahvil-bono piyasasında ise geçen hafta TL’deki değer kazancına paralel getirilerde aşağı hareket gözlendi. Geçtiğimiz haftaya yüzde 16.60 seviyesinden başlayan 10 yıllık gösterge tahvilde ortalama bileşik faiz Cuma günü spot kapanışta ortalama yüzde 15.92 valörde son işlemde yüzde 16.06 seviyesindeydi.

Haftaya yüzde 19.02 seviyesinden başlayan iki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise Cuma günü spot kapanışta ortalama yüzde 18.22 seviyesindeydi.

Güncel altın fiyatları: Çeyrek ve gram altın kaç TL? İlginizi Çekebilir Güncel altın fiyatları: Çeyrek ve gram altın kaç TL? MB kararı sonrası borsada son durum... İlginizi Çekebilir MB kararı sonrası borsada son durum...

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...