Sözcü Plus Giriş

Yarın başlayacak olan ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı NATO liderler zirvesinin de izleneceği piyasada ayrıca Cuma günü ABD’de tarımdışı istihdam verisi takip edilecek. Piyasalar ayrıca ABD-Çin ticaret görüşmelerinin seyrini de yakından izliyor.

(Detaylı veriler için yukarıdaki ilgili kelimelere tıklayın)

Küresel hisse senedi piyasaları, Çin’de beklentilerin üzerinde açıklanan imalat sanayi verisinin etkisi ve yatırımcıların ABD ve Çin’in ticaret görüşmelerinde uzlaşmaya varacakları umutlarına tutunmasıyla yükselirken, petrol fiyatları toparlandı.

Integral Yatırım’ın notunda dolar/TL’de 5.70-5.68 seviyelerinin güçlü destek olduğu, yukarıda ise 5.75-5.76 seviyelerini geçmekte zorlandığı belirtilerek, “Yıl sonuna kadar 5.70 etrafında yatay ve yönsüz seyir beklentimiz hala destekleniyor” denildi.

Bankacılar kurda oynaklığın oldukça düşmesinin kurda sert hareketleri engellediğini belirtiyor.

İLGİLİ HABER2 Aralık altın fiyatları: Gram ve çeyrek altın yeni haftaya nasıl başladı?2 Aralık altın fiyatları: Gram ve çeyrek altın yeni haftaya nasıl başladı?

FAİZ KARARI İZLENİYOR

Öte yandan piyasalar 12 Aralık’taki PPK toplantısını da bekliyor. TCMB son üç toplantısında faizleri 10 puan indirimle %14’e çekti ve indirimlerin önemli bölümünün tamamlandığı sinyalini verdi. Banka ilerleyen dönemde faiz indirimlerine kapıyı kapatmadı ancak sonraki adımların veri odaklı ve daha sınırlı olabileceği sinyali de verdi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, hem faizlerin hem de enflasyonun gelecek yıl tek haneye düşmesini beklediğini vurgulayarak TCMB’den daha fazla indirim çağrısını tekrarlarken bankacılar tek haneli faizin önümüzdeki yıl TL için bir risk olabileceği görüşünde.

Tahvil/bono piyasasında getirilerde son aylarda yaşanan sert düşüş eğilimi ardından son günlerde yatay seyir izleniyor.

Gösterge 10 yıllık tahvilde Cuma günü spot kapanışta son işlem %12.44 seviyesinde gerçekleşti.

Gösterge 10 yıllık tahvil Mayıs’ta %21 seviyesindeydi.

İki yıllık gösterge tahvilde ise Cuma günü spotta son işlem %12.14 oldu. (REUTERS)

Son güncelleme: 17:27 02.12.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more