Sözcü Plus Giriş

Dolar/TL ne kadar oldu? İşte güncel dolar kuru

TCMB rezervlerine ilişkin endişeler, AKP'de ve yönetim kadrolarında olası revizyon ve ABD ilişkilerindeki gerilimle dolar/TL'nin 5.90'lı seviyelere gelmesine neden oldu. Dolar serbest piyasada bugün 5.97 seviyesinin hemen altında yatay bir seyir izliyor.  

06:58 -
Dolar/TL ne kadar oldu? İşte güncel dolar kuru

TL dün yatay bir seyir izlese de yılbaşından beri yüzde 11’in üzerinde değer kaybı ile gelişmekte olan ülke para birimleri arasında dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimi konumunda kalmayı sürdürüyor. Dolar saat 07:10 itibari ile güne 5.9682/ 5.9691 seviyesinde başladı. Söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.

Gelişmekte olan ülke para birimleri genelinde bütçesi petrol ve yeraltı kaynaklarına bağlı ülke para birimlerinde dün değer kayıpları görülürken TL ise yatay bir seyir izlemişti.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “Petrol fiyatlarındaki düşüşün TL’deki benzer ülke para birimlerine göre daha iyimser seyirde belirleyici diyebiliriz. TCMB rezervlerine ilişkin endişeler, seçim sürecine ilişkin belirsizlik, AKP’de ve yönetim kadrolarında olası revizyon ve ABD ilişkileri ise takip edilen diğer konular arasında yer alıyor” dedi.

Bankacılar siyasi gündemde İstanbul yerel seçimlere ilişkin YSK kararını beklemeye devam ederken bir diğer taraftan ise AKP’de ve yönetim kadrolarında olası revizyon da piyasada yakından takip ediliyor.

Asya piyasalarındaki tatilin devam etmesi nedeniyle global piyasalarda hacimler azalırken bu trend gelişmekte olan piyasalara da yansıyor.

 

İLGİLİ HABERAltın fiyatlarında dalgalı seyir devam ediyor! İşte gram ve çeyrek altın fiyatlarıAltın fiyatlarında dalgalı seyir devam ediyor! İşte gram ve çeyrek altın fiyatları

Yatırımcılar günün ilerleyen saatlerinde ise ABD tarımdışı istihdam verisini izleyecekler ABD’de tarımdışı istihdamın Nisan’da 185,000 artış kaydetmesi, işsizliğin ise 3.8 ile aynı seviyede kalması bekleniyor.

Dolar Fed’in faiz indirimi beklentilerini azaltmasıyla haftayı artıda kapatmaya hazırlanıyor ancak bu büyük ölçüde günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak ve ABD ekonomisi ve ücretlerin durumuna ilişkin bilgi verecek ABD tarımdışı istihdam verisine bağlı durumda.

Gelişmekte olan ülke para birimleri genelinde bütçesi petrol ve yeraltı kaynaklarına bağlı ülke para birimlerinde dün değer kayıpları görülürken TL ise yatay bir seyir izlemişti.

Ham petrol fiyatları arz fazlası nedeniyle dün bugün yüzde 2’nin üzerinde düşüş gösterdikten sonra brent tipi ham petrol 70 doların hemen üzerinde seyrediyor.

REUTERS

 
İLGİLİ HABEREnflasyon Nisan'da artacak mı?Enflasyon Nisan'da artacak mı?

 

Son güncelleme: 09:59 03.05.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more