Sözcü Plus Giriş

Dolar/TL ne kadar oldu? (03.10.2019)

Küresel piyasalardaki olumsuz hava ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Fırat'ın doğusuna ilişkin açıklamalarının ABD ile gerilimi artıracağı endişeleriyle önceki gün yükselen dolar/TL, bu sabah güne 5.71 seviyesinin hemen altında başladı. Kur daha sonra 5.67 seviyesine kadar geriledi.

07:01 -
Dolar/TL ne kadar oldu? (03.10.2019)

TL’de önceki günden bu yana gelişmekte olan ülke para birimleri genelindeki satış eğilimi ve içeride jeopolitik risklerin baskısı hissediliyordu.

Bankacılar Erdoğan’ın Suriye’de güvenli bölge sağlanmasına yönelik operasyona ilişkin açıklamalarının öncekilere göre değiştiğini ve ABD ile bu konuda uzlaşı sağlayamayan Türkiye’nin artık bu süreci kendi devam ettireceği algısı oluşturduğunu belirtti.

DOLARDA SON DURUM!

Dolar/TL bugün saat 10.00 itibarıyla 5.6733/5.6778'den işlem görüyor. Kurun söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.

Ata Yatırım Direktörü Cem Tözge, piyasaların düne güne oldukça negatif başladığını, risk iştahının düşük olmasının kuru 5.75 seviyelerine ittiğini söyleyerek, “Bunda yurt dışı piyasalardaki satış eğilimi de etkiliydi. Dolar gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı bir miktar değer kazandı. TL tarafında ise Volkswagen haberi ile yıllar sonra doğrudan sermaye yatırımı yapılmış olması TL’de olumluluk yarattı. Yurt dışında sert satışlar varken endekste de olumsuz hareket sınırlı kaldı” dedi.

Dolar/TL’de 5.70 destek seviyesinin kırılması halinde 5.68’in izleneceğini, yukarıda ise 5.75 seviyesinin direnç olduğunu söyleyen Tözge, kurda halen 5.60-5.75 bandının korunduğunu, TCMB’nin faiz kararı yaklaştıkça stresin artabileceğini, yurt dışı volatilitenin de yükseldiğini belirtti.

Türkiye’de araç fabrikası kurmayı değerlendiren Volkswagen , Manisa merkezli olarak Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ’yi kurdu.

Önceki iki gün dolarda güçlenme ve küresel ekonomiye ilişkin endişelerle gelişmekte olan ülke piyasalarına yönelik azalan risk iştahı ve jeopolitik risk endişeleri dolar/TL’de baskıya neden olmuş, hafta başında 5.64’ün altını gören dolar/TL dün ise 5.75’in üzerini test etti.

Yukarı yönlü bir eğilim olmasına rağmen dolar/TL bir süredir sıkıştığı bant aralığında kalmaya devam ediyor. Eylül ayı başından beri kur genel olarak 5.65-5.75 bandında seyrediyor.

Diğer yandan küresel piyasalarda ABD ISM imalat endeksinin on yıldan uzun sürenin en düşük seviyesine gerilemesiyle oluşan ABD-Çin ticaret savaşının etkilerinin ABD ekonomisine yansıdığı endişelerine paralel olarak olumsuz bir hava gözleniyordu.

ABD ekonomisinde büyüme yavaşlarsa, küresel ekonomiyi destekleyen az sayıdaki olumlu unsurdan biri daha ortadan kalkmış olacak. ABD’nin yavaşlaması ayrıca Avrupa ekonomisinin resesyona girmek üzere olduğuna işaret eden göstergeleri izleyecek.

Piyasalar bir yandan da Brexit konusunda gelişmeleri izliyor.

Asya borsaları, ABD’nin Avrupa Birliği menşeili uçak ve çeşitli ürünlere yeni gümrük vergiler getirmesinin, küresel büyümeyle ilgili var olan endişeleri artırmasıyla bir ayın en düşük seviyesine geriledi.

Dolar ise ABD ekonomik büyümesinde yavaşlama belirtileri ve artan küresel ticaret gerilimleriyle euro ve yen karşısında bir haftanın en düşük seviyesini gördükten sonra kayıplarını toparladı.

Tahvil/bono piyasasında ise 10 yıllık tahvil getirilerde düşüş eğilimi belirginleşti. Hazine’nin borçlanma maliyetlerindeki artışın uzun vadede etkisini sınırlamak adına yaklaşık 1.5 yıldır ihraç etmediği gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik getirisi Mayıs ayında %21 idi.

Gösterge 10 yıllık tahvilde dün ise spot kapanışta %13.93 olan bileşik getiri, valörde %13.26’ya kadar geriledikten sonra %13.80 seviyesinden kapandı.

İki yıllık gösterge tahvilde ise dün spot kapanışta ortalama bileşik getiri %14.11, valörde son işlem %14.14 oldu.

REUTERS

Son güncelleme: 10:09 03.10.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more