Sözcü Plus Giriş

Dolar/TL ne kadar oldu? (03.12.2019)

ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'ye dönük olumlu açıklamaları ve dolar endeksindeki gerilemeye paralel bir miktar gevşeyen dolar/TL, 5.73'lü seviyelere geriledi.

06:59 -
Dolar/TL ne kadar oldu? (03.12.2019)

 

Trump Londra’daki NATO liderler zirvesi kapsamında yaptığı açıklamada, “Türkiye’yi seviyorum ve Cumhurbaşkanıyla iyi geçiniyorum, o çok iyi bir NATO üyesi veya üyesi olacak” dedi.

(Detaylı veriler için yukarıdaki ilgili kelimelere tıklayın)

Trump, Türkiye Suriye operasyonu sonrası NATO üyesi olmaya devam etmeli mi sorusuna “bu konu müttefikler arasında konuşulmalı” cevabını verirken, “Türkiye ABD’nin Bağdadi operasyonuna çok yardımcı oldu… Türkiye ABD’den silah almak istedi, ama Obama bunu engelledi, onlar da Rusya’dan silah aldı” dedi.

Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) Kasım’da gıda ve ulaştırma fiyatlarının etkisiyle aylık %0.38 ile beklentilerin altında artış gösterirken, baz etkisinin terse dönmesiyle yıllık enflasyon da %10.56’ya yükseldi.

Böylece Ekim’de ise %8.55 ile Aralık 2016’dan beri en düşük seviyeye gerileyen yıllık enflasyon tekrar çift haneye geldi ancak artış beklentilerin altında oldu.

Veri sonrası gözler Merkez Bankası’na çevrilirken, 12 Aralık’taki toplantıda yapılacak faiz indirimine yönelik beklentiler 100-200 baz puan aralığında bulunuyor.

ABD-Türkiye ilişkilerine yönelik endişeler ve dolardaki değerlenmeye paralel geçen hafta başında 5.70’li seviyelerden yükselişe geçen ve en yüksek 5.7910 seviyesini gören dolar/TL Cuma günü 5.7455 seviyesinden kapandı.

Küresel tarafta ABD-Çin ticaret görüşmelerinin yanı sıra diğer ülkelere getirilen gümrük vergileri izleniyor.

Brezilya ve Arjantin’den ithal çelik ve alüminyuma yönelik gümrük vergilerini yeniden getireceğini söyleyen Trump, Fransa’dan da ithal ürünlere gümrük vergisi getirebileceğini açıklarken, Fransa ve Avrupa Birliği (AB) karşılık vermeye hazır olduklarını belirtti.

Tahvil/bono piyasasında getirilerde son aylarda yaşanan sert düşüş eğiliminin ardından son günlerde yatay seyir izleniyor.

Dün spot kapanışta %12.40 seviyesinde olan gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik getirisi bugün spot kapanışta %12.32 seviyesindeydi.

Gösterge 10 yıllık tahvil Mayıs’ta %21 seviyesindeydi.

Dün spot kapanışta %12.19 seviyesinde olan iki yıllık gösterge tahvil ise bugün spot kapanışta %12.16, valörde son işlemde %12.13 seviyesindeydi. (REUTERS)

Son güncelleme: 17:23 03.12.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more