Sözcü Plus Giriş

Dolar/TL ne kadar oldu? (05.08.2019)

ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşının kızışmasının güvenli varlıklara talebi artırmasıyla TL dahil gelişmekte olan ülke para birimlerinde kayıplar gözlenirken, dolar/TL bu sabah güne 5.57 seviyesinde başladı.

07:01 -
Dolar/TL ne kadar oldu? (05.08.2019)

Ticaret savaşı kaygıları ile yatırımcıların Japon yeni, tahvil ve altın gibi güvenli liman varlıklara yönelmesi ile Asya hisse senetleri 9 ayın en büyük günlük düşüşünü kaydederken; yuan 10 seneden uzun bir sürenin en düşük seviyesine geriledi.

Dolar/TL saat 17.17 itibarıyla 5.5361/5.5377’den işlem görüyor. Kurun söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.

İLGİLİ HABERAltın fiyatları: Çeyrek ve gram altın 5 Ağustos güncel fiyatlar…Altın fiyatları: Çeyrek ve gram altın 5 Ağustos güncel fiyatlar…

Küresel piyasalar, ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin’den ithal 300 milyar dolar tutarındaki ürüne 1 Eylül’den itibaren %10 ek gümrük vergisi getireceğini açıklamasının ardından, bir aylık ticaret ateşkesinin bittiği gerekçesiyle tedirgin. Çin bunun karşısında savaşacağını açıkladı.

Işık Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Yusuf Kavak, ticaret savaşlarının etkisiyle yuan da sert hareketlerin görüldüğünü ve bunun gelişmekte olan ülkeleri direkt etkileyerek zayıflattığını söyledi.

Analistler TL’nin hala yüksek getiri sunmaya devam etmesi, küresel merkez bankaların genişlemeci politikalara yeniden yönelmesi ve Türkiye-ABD ilişkilerine yönelik olumlu beklentilerin ardından risk primindeki düşüşün TL’ye destek olmaya devam ettiğini belirtiyor.

Öte yandan piyasaların gündeminde Türkiye ABD ilişkileri, küresel büyüme endişeleri, küresel ticaret savaşları, Brexit, Akdeniz’de AB ile yaşanan gerginlik, olası bir kabine revizyonu, yeni parti hazırlıkları ve jeopolitik gelişmeler de kalmaya devam ediyor.

Diğer taraftan kredi derecelendirme kuruluşu S&P Türkiye’nin yabancı para cinsinden kredi notunu “B+”, görünümü ise “durağan” olarak teyit etti.

Tahvil piyasasında ise gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik faizi Cuma günü spot kapanışta %15.47 seviyesindeydi.

REUTERS

Son güncelleme: android-time 17:17 05.08.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more