Sözcü Plus Giriş

Dolar/TL ne kadar oldu? (05.12.2019)

Dolar/TL bir süredir sıkıştığı dar banttaki seyrini bugün de sürdürürken, benzer para birimlerinden negatif ayrışan TL'deki bu hareketin petrol fiyatlarındaki yükselişten kaynaklandığı belirtildi.

07:03 -
Dolar/TL ne kadar oldu? (05.12.2019)

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan NATO zirvesi kapsamında ABD Başkanı Donald Trump ile görüştü. Trump görüşme sonrası olumlu açıklamalar yaparken, Erdoğan’ın NATO’nun Polonya ve Baltık ülkeleri savunma planını onaylamayı kabul ettiği de bildirildi.

(Detaylı veriler için yukarıdaki ilgili kelimelere tıklayın)

Analistler dolar/TL’de S-400 ve yaptırımlar konusunun yakından izlenmeye devam edeceğini belirtiyor. PPK tarafında ise 100-150 baz puan civarında bir indirim beklendiği, daha fazla indirimin ise TL üzerinde baskı yaratacağı belirtiliyor.

Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) Kasım’da gıda ve ulaştırma fiyatlarının etkisiyle aylık %0.38 ile beklentilerin altında artış gösterirken, baz etkisinin terse dönmesiyle yıllık enflasyon da %10.56’ya yükseldi.

İLGİLİ HABERAltın fiyatları: 5 Aralık'ta gram ve çeyrek altın fiyatları ne durumda?Altın fiyatları: 5 Aralık'ta gram ve çeyrek altın fiyatları ne durumda?

Böylece Ekim’de ise %8.55 ile Aralık 2016’dan beri en düşük seviyeye gerileyen yıllık enflasyon tekrar çift haneye geldi ancak artış beklentilerin altında oldu.

Veri sonrası gözler Merkez Bankası’na çevrilirken, 12 Aralık’taki toplantıda yapılacak faiz indirimine yönelik beklentiler 100-200 baz puan aralığında bulunuyor.

Küresel tarafta dolar, Trump’ın Çin ile ticaret görüşmelerinin “çok iyi” gittiğini söylemesinin ardından piyasada oluşan iyimserliğin azalmasıyla ve yatırımcıların temkinli pozisyon almasıyla düştü.

Piyasadaki iyimserlik dün Trump’ın yorumlarıyla ve Bloomberg’in iki tarafın “birinci kademe” ticaret anlaşmasına yaklaştığını bildirmesiyle artmıştı.

ASYA BORSALARINDAKİ YÜKSELİŞ SINIRLI KALDI

Ancak, Çin’den bu konuyla ilgili resmi bir açıklama gelmemesi ve Trump’ın olumlu açıklamalarının ticaret anlaşmasının 2020 ABD başkanlık seçimine sarkabileceğini söylemesinin hemen ardından gelmesi, Asya borsalarındaki yükselişi sınırlandırdı.

Tahvil/bono piyasasında getirilerde son aylarda yaşanan sert düşüş eğiliminin ardından son günlerde yatay seyir izleniyor.

Önceki gün spot kapanışta %12.40 seviyesinde olan gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik getirisi dün spot kapanışta %12.32 seviyesindeydi.

Gösterge 10 yıllık tahvil Mayıs’ta %21 seviyesindeydi.

Önceki gün spot kapanışta %12.16 seviyesinde olan iki yıllık gösterge tahvil ise dün spot kapanışta ortalama %12.17, valörde son işlemde %12.08 seviyesindeydi. (REUTERS)

Son güncelleme: 17:33 05.12.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more