Sözcü Plus Giriş

Dolar/TL ne kadar oldu? (08.08.2019)

ABD ve Çin arasındaki ticaret ve kur savaşlarının küresel piyasaları baskılamasına karşın olumlu seyreden gelişmekte olan ülke para birimleri arasında TL öne çıkmaya devam ediyor. Dolar/TL bu sabah güne 5.50 seviyesinin altında başladı.

Güncellenme: 09:30, 08/08/2019
Dolar/TL ne kadar oldu? (08.08.2019)

ABD ve Çin arasındaki ticaret ve kur savaşlarının küresel piyasaları baskılamasına karşın küresel düşük faiz beklentileri gelişmekte olan piyasalara yönelik risk iştahını artırıyor. Bankacılar artan risk iştahı ve getiri arayışının, geçen yıllarda gelişmekte olan ülkelerin oldukça üzerinde değer kaybeden TL için daha da pozitif olduğuna dikkat çekiyorlar.

Dolar/TL saat 09:26’da 5.4733/5.4754’ten işlem görüyor. Kurun söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.

Nominal ve reel olarak gelişmekte olan ülkelerin üzerinde getiriyi son faiz indirimine rağmen sunabilen TL, gelişmekte olan ülke para birimleri arasında öne çıkmaya devam ediyor. ABD ile ilişkilere yönelik endişelerin azalması ve TL’nin sunduğu yüksek faizin etkisiyle TL en iyi performansı gösteren EM para birimi olurken, dolar/TL Nisan başından bu yana en düşük olan 5.50’nin altında seyrediyor. Tahvil piyasasına girişlerin de devam etmesiyle faizlerde de düşüş gözleniyor.

Öte yandan Milli Savunma Bakanlığı (MSB) dün Türkiye ve ABD’nin Suriye’de oluşturulacak güvenli bölge için müşterek harekat merkezi kurulması konusunda anlaştığını açıkladı. Piyasalarda bu konu kısa süre öncesine kadar jeopolitik riskleri artırabilecek bir gelişme olarak görülüyordu. Ancak anlaşma sağlanması ABD ile Türkiye ilişkilerine yönelik mevcut olumlu algıya yönelik fiyatlamanın bozulmayacağına işaret ediyor.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “Suriye’deki olası bir harekatın ABD ilişkilerini nasıl etkileyeceğini kestiremiyorduk Şimdi bu risk de ortadan kalktı. Ağustos ayında gündem zayıf. TCMB’nin bir sonraki faiz kararı Eylül’de.. Bu nedenle TL için riskler önümüzdeki 1.5 ay için oldukça azaldı” dedi ve ekledi: “Bu süreçte TL, küresel düşük faiz ortamında getiri arayışı içindeki yatırımcı için oldukça cazip olacaktır. Bunu da bazı yatırım bankalarının TL al yönündeki önerilerinden ve yılsonu tahminlerini 5’in altına çekmelerinden de görebiliyoruz” dedi. Hafta başında Çin-ABD gerilimi endişeleriyle 5.6190’a kadar yükselen, dolar/TL dün akşam saatlerinde 5.49 civarındaydı. Kur bu sabah saat 0858’de ise 5.4710/5.4810 seviyesinde.

Yayınlanma Tarihi:07:10,