Sözcü Plus Giriş

Dolar/TL ne kadar oldu? (10.12.2019)

TCMB'nin Perşembe günkü faiz kararının beklendiği piyasada dolar/TL 23 Ekim'den bu yana ilk kez 5.80'i aşmış durumda. Piyasada bugün Hazine ihaleleri ve küresel risk iştahı izleniyor.

07:11 -
Dolar/TL ne kadar oldu? (10.12.2019)

Geçen hafta 5.73-5.77 dar bandında hareket eden ve haftayı 5.76 civarında tamamlayan dolar/TL, bu sabah güne 5.82 seviyesinin hemen altında başladı.

(Detaylı veriler için yukarıdaki ilgili kelimelere tıklayın)

TL’deki kaybın büyük oranda PPK beklentisinden kaynaklandığını söyleyen bir bankacı, “Zorunlu karşılık düzenlemesinin TL’de çok bir yansıması yok. Swap piyasasında 200 bp civarında indirim fiyatlanıyor. Bu zaman kadar 1000 bp’lik indirim yapıldı. Enflasyonun seviyesi de dikkat alındığında indirim sürecinin sonuna geliyoruz, dolayısıyla toplantı öncesinde bir miktar TL zayıflığı görmemiz de normal. Dolar/TL’de sınırlı bir yükseliş eğilimi var. Oynaklık seviyesi ve CDS tarafı hala ciddi bir yukarı hareketi desteklemiyor. Kur 5.80’in üzerine çıktıkça görünüm bozuluyor ancak şu anda için yukarı hareket devam edebilir demek zor” dedi.

TCMB 12 Aralık’ta yılın son PPK toplantısını gerçekleştirecek. Reuters’ın 20 kurumun katılımıyla yaptığı ankete göre TCMB’nin politika faizini 150 baz puanlık indirimle %12.5 seviyesine çekmesi bekleniyor.

Bankacılar TL’deki nominal değer kaybının sınırlı, oynaklığın ise kur krizi dönemlerine kıyasla oldukça düşük olduğuna dikkat çekiyor. CDS’lerin de yeni bir haber akışı olmaksızın TL’de yeni bir sert değer kaybına işaret etmediğini de belirten bankacılar ABD ile ilişkiler, S-400, Akdeniz’deki gerginlik risklerinin ise takip edilmeye devam edildiğini belirtiyor.

Haziran’da Türkiye’nin kredi notunu bir kademe indirerek B1’e düşüren, görünümü ise negatifte tutan Moody’s’in Cuma günü kredi notunun teyit etmesi beklenirken, görünümün durağana çekebilmesi yönünde beklentiler bulunuyordu. Ancak bu beklenti gerçekleşmedi.

TİCARET SAVAŞLARI TAKİP EDİLİYOR

Küresel piyasalarda ise ABD-Çin ticaret savaşları takip ediliyor. ABD’nin Çin ürünlerine yeni gümrük vergisi getireceği 15 Aralık olarak belirlenen son tarihin yaklaşmasıyla yatırımcıların endişelerinin artmış durumda.

ABD Tarım Bakanı Sonny Purdue’nun Trump’ın yeni gümrük vergisi getirmek istemediği ancak Çin’den bir adım beklediği açıklaması piyasadaki belirsizliği artıran bir diğer etken.

Hacimlerin yıl sonunun yaklaşmasıyla azalmaya başladığı piyasalarda bu hafta Perşembe günü gerçekleşecek İngiltere seçimlerini ve ABD ve Euro bölgesi merkez bankası toplantılarını yakından izlenecek.

HAZİNE İHALELERİ İZLENECEK

Hazine bugün 10 Haziran 2020 itfalı bononun ve 4 Kasım 2026 itfalı değişken faizli tahvili (FRN) yeniden ihraçlarını gerçekleştirecek. Hazine’nin Aralık ayı borçlanma programı önümüzdeki hafta gerçekleşecek 3 borçlanma ile devam edecek.

Hazine, Aralık ayında 11.7 milyar TL’lik iç borç servisine karşılık 8.2 milyar TL’si piyasadan toplam 11.2 milyar TL’lik iç borçlanma öngörüyor. Tahvil/bono piyasasında gösterge 10 yıllık tahvilin Mayıs ayında %21 olan bileşik getirisi dün spot kapanışta %12.61 seviyesindeydi. İki yıllık gösterge tahvil ise spot kapanışta dün bileşik getiri %12.19 seviyesindeydi. (REUTERS)

Son güncelleme: 09:22 10.12.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more