Sözcü Plus Giriş

Görüşmeye odaklanan piyasalar ayrıca Hazine ihalelerini, cari denge verisini ve küresel piyasalardaki gelişmeleri de izliyor. Hazine bugün 7 Ekim 2020 itfalı 11 aylık kuponsuz bonoyu yeniden, 4 Kasım 2026 itfalı altı ayda bir kupon ödemeli yedi yıllık değişken faizli tahvili ilk kez, 11 Şubat 2026 itfalı altı ayda bir %5.3 kupon ödemeli altı yıllık sabit kuponlu tahvili yeniden ihraç edecek.

DOLARDA SON DURUM

Dolar/TL saat 17.34 itibarıyla 5.7703/5.7733 seviyesinde işlem görüyor. Kurun söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.

Türkiye’nin Rus savunma sistemi S-400’leri satın alması ve Suriye’nin kuzeyine gerçekleştirdiği operasyonun ardından ABD kongresi ve zaman zaman Trump Türkiye’yi yaptırımlar ile tehdit etse de, şu ana kadar herhangi bir yaptırım uygulamaya alınmadı. Ancak yaptırım riski ve ABD ile ilişkiler konusu piyasalarda endişelere, TL varlıklar üzerinde de genel olarak baskıya neden oluyor.

Birçok kişi Türkiye-ABD ilişkilerinin tam anlamıyla bozulmamasının ana nedeninin Trump ve Erdoğan arasındaki yakınlıktan kaynaklandığını düşünürken, bu çerçevede yarın yapılacak yüz yüze görüşme piyasalarca yakından izleniyor. Trump’ın azli konusundaki gelişmeler de piyasaların odağında bulunuyor.

Son olarak Beyaz Saray ulusal güvenlik danışmanı Robert O’Brien, Pazar günü CBS televizyonunda yayımlanan söyleşisinde, Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı hava savunma sisteminin ABD’de hoşnutsuzluk yarattığını ve Ankara satın aldığı Rus silahından “kurtulmaz ise” ABD’nin Türkiye’ye yaptırım başlatabileceğini söyledi.

O’Brien, CAATSA adı verilen yaptırımlara atıfta bulunarak, “Türkiye bu yaptırımların etkisini hissedecektir” dedi. O’Brien yaptırımların Kongre’den iki partinin de desteğini alacağını ifade etti.

DÜN 3 HAFTANIN EN YÜKSEĞİNE ÇIKTI

Beyaz Saray’dan Pazar günü yaptırımlar konusunda gelen açıklama ve gelişmekte olan piyasalardaki olumsuz hava ile dün dolar/TL yaklaşık üç haftanın en yükseği olan 5.7960 seviyesini test etti. Ancak yükseliş hareketi kalıcı olmadı.

Küresel tarafta ise ABD Başkanı Donald Trump’ın günün ilerleyen saatlerinde New York Ekonomi Kulübü önünde yapacağı konuşma öncesinde piyasada temkinlilik hakim. Trump bu konuşmasında ABD-Çin birinci aşama ticaret anlaşmasına ilişkin yeni bir açıklama yapabilir.

Trump hafta sonunda ABD’nin Çin’e yönelik gümrük vergilerini kaldırmak istediği şeklinde doğru olmayan haberler bulunduğunu söyleyerek piyasaları şaşırttı.

Yatırımcılar, protestoların şiddetli bir şekilde arttığı Hong Kong’daki durumdan da endişeli.

İLGİLİ HABERAltın fiyatları 12 Kasım: Bugün gram ve çeyrek altın kaç lira?Altın fiyatları 12 Kasım: Bugün gram ve çeyrek altın kaç lira?


Tahvil/bono piyasasında getirilerde son aylarda düşüş eğilimi belirginleşmiş durumda.

Gösterge 10 yıllık tahvilde Cuma günü spot kapanışta ortalama bileşik getiri %12.80, valörde son işlem %12.77 oldu. Dün ise spot kapanışta ortalama bileşik getiri %12.85, valörde son işlem %12.61 oldu. Gösterge 10 yıllık tahvil Mayıs’ta %21 seviyesindeydi.

İki yıllık gösterge tahvilde ise Cuma günü spot kapanışta ortalama bileşik getiri %12.21, valörde son işlem %12.29 oldu. Dün ise spot kapanışta ortalama bileşik getiri %12.42, valörde son işlem %12.29 oldu.

Piyasada Hazine’nin bu ayki borçlanma programı da izleniyor.

Hazine geçen hafta bir, dün yaptığı iki ihale ile piyasadan 4.77 milyar TL borçlandı.

Hazine Kasım ayında toplam 21.5 milyar TL’lik iç borç servisine karşılık 15.4 milyar TL’si piyasadan, 0.6 milyar TL’si kira sertifikası ihracı yoluyla olmak üzere toplam 20.4 milyar TL’lik iç borçlanma programlıyor. (REUTERS)

Son güncelleme: 17:35 12.11.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more